Vistal przelicytował wszystkich

opublikowano: 03-10-2017, 08:25
aktualizacja: 03-10-2017, 13:02

W poniedziałek zakończył się sezon publikacji wyników spółek za I półrocze. Jego ostatnim akcentem była publikacja raportu finansowego przez Vistal Gdynia.

Wczoraj po godz. 23 w odstępie kilkudziesięciu minut pojawiły się trzy ostatnie raporty finansowe - najpierw Qumak poinformował, że strata netto po pierwszym półroczu to prawie 42 mln zł , później Global Cosmed przedstawił raport, w którym strata netto sięgnęła 11,2 mln zł. 

Ryszard Matyka, prezes i główny akcjonariusz Vistalu Gdynia.
Zobacz więcej

Ryszard Matyka, prezes i główny akcjonariusz Vistalu Gdynia. ARC

Wszystkich przelicytował Vistal, którego strata netto wyniosła 102,7 mln zł. 

Przychody spółki spadły o 43 proc. do 116 mln zł, a strata operacyjna sięgnęła 122 mln zł. Jeszcze rok temu było ponad 17 mln zł zysku.

Zarząd Vistalu Gdynia złożył kilka dni temu w gdańskim sądzie rejonowym wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

O kłopotach firma poinformowała na początku września, kiedy zdecydowano o aktualizacji budżetów kontraktów długoterminowych, co od wyniku finansowego brutto grypy za pierwsze półrocze odjęło 88,1 mln zł. 

Sprawy od tego momentu nabrały tempa, a niemal codziennie spółka informowała o wnioskach wierzycieli o upadłość spółek zależnych oraz o wypowiadaniu umów kredytowych przez banki.

Finałem jest złożenie wniosku o sanację.

- Walczymy o uzdrowienie sytuacji w spółce, prowadzimy rozmowy w sprawie dalszej współpracy z instytucjami finansowymi. Jesteśmy świadomi  koniecznej reorganizacji operacyjnej i finansowej grupy. Naszym strategicznym celem jest przywrócenie równowagi w grupie i kontynuacja działalności w oparciu o przeprowadzenie restrukturyzacji w postępowaniu sanacyjnym – mówi Ryszard Matyka, prezes Vistali.

Jak dodaje, obecna trudna sytuacja finansowa grupy - złożone wnioski: o sanacje i upadłość 6 spośród 10 operacyjnych spółek zależnych mają przełożenie na realizację kontraktów i opóźnienia w wypłatach dla pracowników.

- Staramy się o zabezpieczenie wypłaty wynagrodzeń, część z nich jest już uregulowana – dodaje Ryszard Matyka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu