Vitol kupi brytyjską firmę Vivo Energy

PM, Reuters
opublikowano: 25-11-2021, 11:35

Trader naftowy Vitol kupi Vivo Energy w transakcji wycenianej na ok. 2,3 mld USD. Holenderska firma planuje przejąć pełną kontrolę nad dystrybutorem paliw w Afryce.

fot. Marek Skorupski_FORUM

W ramach transakcji akcjonariusze Vivo otrzymają 1,79 USD w gotówce za każdą posiadaną akcję oraz sześć centów jako dywidendę śródroczną. Holenderski Vitol, który jest głównym inwestorem Vivo z udziałem 36,1 proc., wykupi również akcje Heliosa, drugiego największego udziałowca. Wartość całej transakcji została wyceniona na 2,3 mld USD.

– Odkąd założyliśmy Vivo z Heliosem i Shellem, wierzyliśmy w potencjał firmy i jesteśmy podekscytowani, że możemy mieć ją w rodzinie Vitol, jako filar naszej afrykańskiej strategii – powiedział Chris Bake, szef działu Origination w Vitol.

Vivo powstało po tym, jak Shell pozbył się części swojego biznesu downstream w 2011 roku. Vitol, Helios i Shell prowadziły Vivo jako joint venture, przed tym jak w 2016 roku dwaj główni udziałowcy wykupili Shell za 250 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane