Volkswagen rezygnuje z biznesu w Iranie

opublikowano: 20-09-2018, 10:16

Administracja Donalda Trumpa skłoniła Volkswagena do dostosowania się do sankcji nałożonych przez USA na Iran i zakończenia niemal całej działalności biznesowej w tym kraju, powiedział Richard Grenell, ambasador USA w Niemczech.

Grenell powiedział, że Volkswagen we wtorek uzgodnił z władzami USA ostatnie szczegóły porozumienia. Niemiecki koncern będzie mógł prowadzić jakąś działalność w Iranie w ramach akcji humanitarnych, poinformował ambasador USA.

Volkswagen VW USA
Volkswagen VW USA
Bloomberg

- Volkswagen poinformował nas, że dostosuje się do sankcji nałożonych przez USA na Iran – powiedział Grenell. – Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji bo Iran odebrał ekonomiczne środki swoim ludziom, aby rozsiewać przemoc i niestabilność na całym świecie – dodał.

W lipcu ubiegłego roku Volkswagen ogłosił, że zamierza zacząć sprzedawać auta w Iranie po raz pierwszy od 17 lat. Było to następstwo zniesienia sankcji nałożonych na ten kraj w wyniku porozumienia dotyczącego zaprzestania przez Teheran prac nad technologiami jądrowymi.

Eksperci uważają, że choć zaangażowanie Volkswagena w Iranie nie jest duże, to decyzja największego niemieckiego koncernu motoryzacyjnego jest symbolicznym ciosem dla wysiłków Unii Europejskiej dotyczących trzymania się porozumienia z Iranem pomimo wycofania się z niego USA, które przywróciły także sankcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane