Volvo może kupić trucki Renault

Krzyżanowski Tomasz
31-03-2000, 00:00

Volvo może kupić trucki Renault

Procesy konsolidacyjne na rynku motoryzacyjnym nie tracą dynamiki. Po udaremnionej przez Komisję Europejską próbie przejęcia Scanii Volvo prawdopodobnie będzie chciało kupić RVI — producenta ciężarówek należącego do koncernu Renault.

Według nieoficjalnych informacji, umowa o sprzedaży francuskiego producenta ciężarówek RVI mogłaby zostać zawarta między Renault i Volvo w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na razie jednak zainteresowane strony odmawiają komentarza.

Volvo musi szukać

Strategia szwedzkiego koncernu załamała się, kiedy dwa tygodnie temu władze antymonopolowe Komisji Europejskiej nie wyraziły zgody na fuzję Volvo i Scanii. Argumentowano, że nowy podmiot zyskałby dominującą pozycję na rynkach skandynawskich i w Wielkiej Brytanii. Ta decyzja zaszokowała Volvo, które — by zyskać środki niezbędne do przejęcia Scanii — sprzedało swój dział samochodów osobowych Fordowi. Tę sytuację niemal natychmiast wykorzystał niemiecki Volkswagen, który od dawna chciał wejść na rynek ciężarówek. W ubiegłym tygodniu Niemcy kupili pakiet akcji Scanii za 1,6 mld USD (6,5 mld zł) i prawdopodobnie będą dążyli do przejęcia pakietu kontrolnego. Volvo natomiast zostało z pieniędzmi, ale bez podmiotu, który mogłoby przejąć.

Powtórka z historii

Rozmowy na temat fuzji Volvo i Renault toczyły się już w 1993 roku. Porozumienie nie doszło jednak do skutku. Obecnie połączenie Szwedów z RVI jest bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę tempo, w jakim łączą się koncerny motoryzacyjne na świecie. Nowy podmiot byłby największym pod względem udziałów w rynku w Europie. Dzięki tej akwizycji Volvo zwiększyłoby również swoją sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Do RVI należy bowiem amerykański producent ciężarówek Mack Trucks, którego udział na tamtejszym rynku jest oceniany na 24 proc. Na razie nie wiadomo jednak, w jaki sposób miałaby zostać zawarta transakcja. Podobno Volvo wolałoby zapłacić w gotówce, podczas gdy zarząd Renault chciałby otrzymać akcje szwedzkiego koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzyżanowski Tomasz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Volvo może kupić trucki Renault