W 2000 r. złoty się wzmocni

Piotr Burza
30-12-1999, 00:00

W 2000 r. złoty się wzmocni

Cały mijający rok obfitował w wiele wydarzeń na rynku walutowym. Po znacznym wybiciu naszej waluty na początku stycznia, redukcja stóp procentowych i kryzys brazylijski przyczyniły się do spadku wartości złotego poniżej parytetu. Do osłabienia złotego przyczyniły się również daleko idące reperkusje kryzysu rosyjskiego, który spowodował znaczny spadek naszego eksportu.

Po ponownym wybiciu, które spowodowane było głównie przepływem przez nasz rynek walutowy dewiz (w związku z prywatyzacją), złoty zaczął się znów osłabiać. Wpływ na ten fakt miały m.in. nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków na temat stanu naszej gospodarki, a także zawirowania polityczne wewnątrz rządzącej koalicji. Przyczyniły się do tego również coraz gorsze wskaźniki makroekonomiczne naszego kraju. Rosnące: inflacja, podaż pieniądza oraz deficyt na rachunku obrotów bieżących spowodowały, że Rada Polityki Pieniężnej podjęła w połowie listopada decyzję o podniesieniu stóp procentowych. To posunięcie oraz groźba Leszka Balcerowicza, ministra finansów, że odejdzie z zajmowanego stanowiska w przypadku niezaakceptowania reformy podatkowej, przyczyniły się do spadku złotego poniżej parytetu.

PONIEWAŻ wicepremier i minister finansów jest postrzegany przez Zachód jako główny inżynier polskich reform, jego pozostanie w rządzie spowodowało w znacznym stopniu ponowny wzrost wartości złotego. Kolejnemu wybiciu złotego pomogły również poprawiające się wskaźniki makroekonomiczne.

W ostatnich dniach stycznia nasza waluta zachowywała się bardzo stabilnie. Przy braku inwestorów zagranicznych i coraz mniejszym uczestnictwie w rynku polskich banków średnie dzienne obroty na forexie spadły z jednego miliarda dolarów do 100 milionów.

WCZORAJ złoty otworzył się na poziomie 2,67/2,46 proc. powyżej parytetu. Za dolara płacono 4,1250/00 zł, a za euro 4,1562/88 zł.

Większość ekspertów prognozuje, że w związku z nadchodzącymi prywatyzacjami oraz wzrostem eksportu nasza waluta na początku przyszłego roku będzie się wzmacniać. Niewątpliwie przyczyni się do tego zapowiadane na przyszły rok pełne uwolnienie złotego i powrót inwestorów zagranicznych na nasz rynek walutowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W 2000 r. złoty się wzmocni