W 2005 możliwe pierwsze pociągi Daleki Wschód - Sławków

opublikowano: 09-01-2005, 09:18

Jest szansa, że w tym roku pierwsze towary, transportowane dotąd z Dalekiego Wschodu do Europy Zachodniej drogą morską, zostaną przywiezione koleją i przeładowane w terminalu w Sławkowie - ocenia prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Arkadiusz Krężel.

Powiedział on w sobotę PAP, że uruchomienie dyskutowanego od wielu lat projektu przejęcia przez kolej części dalekowschodnich towarów zależy od pozyskania tych ładunków oraz ustalenia konkurencyjnej taryfy ich przewozu.

Towary z Dalekiego Wschodu mogłyby być przewożone przez Rosję magistralą transsyberyjską, a dalej przez Ukrainę do Sławkowa, gdzie kończy się tzw. szeroki tor, łączący Polskę ze Wschodem. To najdalej wysunięte na zachód miejsce w Europie, gdzie sięga prowadząca ze Wschodu szerokotorowa kolej.

"Jeżeli te kwestie (pozyskania ładunków i ustalenia taryf - PAP) zostaną uzgodnione, a w tej chwili nabrało to tempa, to sądzę, że nawet w tym roku możliwe są pierwsze, pilotażowe przewozy" - powiedział prezes Agencji, która zawiaduje projektem stworzenia w Sławkowie, ponad 30 km od Katowic, międzynarodowego terminalu przeładunkowego.

Prezes poinformował, że kolejne rozmowy w sprawie taryfy przewozowej na tej trasie oraz powołania polsko-rosyjsko-ukraińskiej spółki odpowiedzialnej za realizację przewozów odbędą się w końcu stycznia przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Rosji Władimira Putina. Z tego powodu prezydentowi towarzyszyć będzie rosyjski wiceminister transportu oraz eksperci.

Równolegle w Chinach, pod auspicjami tamtejszego ministerstwa transportu, odbędzie się spotkanie dotyczące projektu przewozu chińskich towarów do Europy koleją. Ma być na nim omawiana strona finansowa przedsięwzięcia. W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele Polski.

"Rozwój projektu, głównie w zakresie możliwości pozyskiwania chińskich ładunków, należy ocenić bardzo dobrze. Wydaje się, że projekt transportu chińskich towarów koleją do Europy oraz rewitalizacji Jedwabnego Szlaku +przetarł się+ i jest coraz bliższy realizacji" - ocenił prezes Krężel.

Przypomniał, że istniejący w Sławkowie terminal może - po zakończonej kilka miesięcy temu modernizacji - przyjąć ponad 35 tys. kontenerów rocznie. Docelowo mówi się o obrocie rzędu 120 tys. kontenerów rocznie, aby inwestycja była opłacalna. A to wymaga budowy profesjonalnego terminalu. Jednak najpierw trzeba pozyskać ładunki i rozpocząć przewozy.

"To są projekty, które robi się ewolucyjnie. Zaczyna się od jednego, dwóch pociągów na tydzień. Potem ruch narasta - tak buduje się nowe szlaki transportowe i tak chcemy to robić. Wydaje się, że najpierw projekt ruszy od strony Zachodu; chcielibyśmy, aby już w tym roku Sławków wszedł w układ kooperacji między terminalami i miejscami redystrybucji ładunków kontenerowych" - powiedział Krężel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W 2005 możliwe pierwsze pociągi Daleki Wschód - Sławków