W 3 lata kurs spadł o 91 proc. Tylko dziś o 11 proc.

opublikowano: 27-11-2019, 11:55

Notowania Medicalgorithmics wciąż szukają dna. Kurs załamał się po wynikach za trzeci kwartał, a w sumie w trzy lata spadł o 91 proc.

OFE Nationale-Nederlanden ma 12,5 proc., OFE PZU Złota Jesień 12,3 proc., a OFE Aegon 5,4 proc. - to stan posiadania funduszy emerytalnych, które zaangażowały się w  Medicalgorithmics.

Po trzech kwartałach spółka ma zysk netto (ten przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej to 5,9 mln zł), ale jest on niższy niż przed rokiem (8,4 mln zł).

Spadły też przychody - ze 142,5 do 136,3 mln zł, a EBITDA obniżyła się z 22,7 do 19 mln zł. W samym trzecim kwartale EBITDA wyniosła 2,8 mln zł wobec 6,4 mln zł przed rokiem.

Koszty działalności operacyjnej w ciągu 9 miesięcy 2019 r. wzrosły o 4 proc. r/r, na co istotny wpływ miał wzrost kursu dolara. O 7 proc. r/r spadły natomiast koszty świadczeń pracowniczych, które mają największy udział w strukturze kosztów (59 proc.).

- Spółka kontynuuje proces zmiany modelu biznesowego oraz reorganizacji zatrudnienia w związku ze zmianą formuły sprzedaży usług na rynku USA. Staramy się utrzymać dotychczasowy poziom przychodów, choć sygnalizowaliśmy, że planowana zmiana modelu biznesowego może przejściowo, acz istotnie wpłynąć na nasze wyniki finansowe i sprzedaż za raportowany okres. Poza eksploracją nowych rynków jak Kanada, Skandynawia oraz obszar Bliskiego Wchodu, o którym myślimy bardzo przyszłościowo – nieustannie koncentrujemy się na rozwoju na naszym kluczowym rynku, czyli USA - powiedział Marek Dziubiński, prezes spółki. 

Jak dodał, spółka chce, żeby na koniec 2019 roku umowy o współpracy podpisane przez Medi-Lynx z ubezpieczycielami pokrywały populację USA w ponad 80 proc.

- Jednocześnie prowadzimy badania nad nowymi rozwiązaniami, które korzystają z najnowszych technologii deep learning, chcemy dywersyfikować nasze usługi, poszukujemy też nowych zastosowań dla naszych technologii, jak na przykład monitorowanie pacjentów po zabiegach szpitalnych. W krótkim okresie przechodzimy dynamiczną transformację – zmianę modelu biznesowego i sprzedaży w USA. Dostrzegamy już odwrócenie negatywnego trendu w liczbie miesięcznych wniosków o płatność. Jednocześnie na wyniki wpływać będzie jeszcze obniżenie poziomu stawek za badania związane ze zmianą modelu biznesowego grupy – ten efekt nie był jeszcze w pełni widoczny w III kw. 2019 – dodaje Marek Dziubiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane