W biurze jak w domu

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 08-03-2012, 00:00

Biurowce nie są już smutnymi bryłami. Coraz częściej mają ciekawą architekturę i wnętrza.

Niedościgłym wzorem idealnego biura są placówki firmy Google — pełne kolorów, wyjątkowo przyjazne i tak zaaranżowane, by pracownicy czuli się w nich swobodnie, mogli myśleć kreatywnie i odpoczywać. Również deweloperzy budujący w Polsce coraz bardziej cenią nietuzinkowe projekty architektoniczne i dobrze zaplanowane wnętrza, choć na takie biura, jakie ma Google, z pewnością trzeba będzie jeszcze poczekać.

Nową tendencją jest projektowanie budynków biurowych z zielonymi tarasami na dachach albo z wewnętrznymi patiami, gdzie najczęściej mieszczą się kawiarnie.

— Innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz dobrze zaplanowane korytarze i atria z naturalną roślinnością zapewnią przyjazny mikroklimat i komfort przyszłym użytkownikom warszawskiego biurowca Eurocentrum. Jakość pracy podniosą m.in. niskoemisyjne materiały wykończeniowe, dostęp naturalnego światła, zwiększona ilość świeżego powietrza i możliwość indywidualnego sterowania temperaturą — przekonuje Sylwia Filewicz, dyrektor działu deweloperskiego w Grupie Capital Park.

Historia w nowym wydaniu

Nie tylko biurowce powstające od podstaw zwracają uwagę niebanalną architekturą i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przy ul. Wspólnej 62 w Warszawie, w dawnym budynku prezydium rządu, dobiega końca modernizacja biurowca Ufficio Primo. Fasada nawiązuje do pałaców włoskiej arystokracji okresu renesansu, a obszerne patio wewnątrz, otoczone krużgankami, jest wzorowane na galeryjnym układzie Wawelu. Wieńczy je majestatyczne sklepienie, doświetlone naturalnym światłem.

Pracę w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych ułatwią bezprzewodowa sieć teletechniczna, podwieszane sufity, całodobowy serwis techniczny, systemy bezpieczeństwa i nowoczesny system zarządzania temperaturą — wylicza Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Euro Invest. Z kolei w Nowym Domu Jabłkowskich przy ul. Chmielnej w Warszawie pomieszczenia są wysokie na prawie 3 m.

— Zdecydowaliśmy się również na duże otwierane okna, które doświetlą wnętrza naturalnym światłem. Na ostatniej kondygnacji znajduje się taras. Poza architekturą korespondującą z fasadą sąsiedniego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich łącznikiem z historią są także fototapety w łazienkach z przedrukiem przedwojennych reklam z prywatnych zbiorów rodziny Jabłkowskich — opowiada Robert Mandżunowski, prezes LHI.

Choć dla wielu firm najważniejsza jest wysokość czynszu — co zresztą nie dziwi — powoli odchodzą do lamusa biura średniej jakości, a standardem stają się ciekawe architektonicznie i nowoczesne obiekty. &

Z ekologią za pan brat

Wraz z rosnącą świadomością inwestorów, rośnie też świadomość najemców — ekologiczne i nowoczesne biuro nie zawsze wiąże się z wyższym czynszem, a z pewnością poprawia warunki pracy. Na przykład systemy wentylacji i klimatyzacji wyposażone w wymienniki ciepła zmniejszają zapotrzebowanie na nie zimą, polepszają jakość powietrza i dopasowują temperaturę w budynku do potrzeb osób, które w nim przebywają.

Z kolei duże okna, koniecznie otwierane, zapewniają dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza. Efektywność pracy podnosi też stosowanie przyjaznych środowisku materiałów wykończeniowych, w tym nietoksycznych farb i klejów.

kolei energooszczędne oświetlenie z wmontowanymi czujkami ruchu rozwiązuje problem wyłączania światła np. w łazienkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA SIELIWIERSTOW

Polecane