W Chinach najniższa inflacja od 11 lat

opublikowano: 10-11-2020, 06:31

Deflacja cen produkcji w Chinach okazała się w październiku większa niż oczekiwano, a inflacja cen detalicznych była najniższa od 11 lat, donosi Reuters.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej pokazał spadek o 2,1 proc. w październiku w ujęciu rocznym, podał chiński urząd statystyczny. Taką samą deflację notowano we wrześniu. Rynek oczekiwał osłabienia deflacji do 2 proc. W ujęciu miesięcznym dynamika cen produkcji była zerowa.

Ceny detaliczne rosły w październiku w Chinach o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. To najniższe tempo inflacji od października 2009 roku. Analitycy ankietowani przez Reutersa prognozowali 0,8 proc. wzrostu. Do niskiego tempa inflacji w ubiegłym miesiącu przyczynił się spadek cen wieprzowiny o 2,8 proc. To pierwsza zniżka ceny tego rodzaju mięsa w Chinach po 19 miesiącach wzrostu spowodowanego wybiciem trzody w związku z afrykańskim pomorem świń. Jeszcze we wrześniu wieprzowina drożała w Chinach o 25,5 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii i żywności, wynosiła w październiku 0,5 proc.

- Oczekiwaliśmy, że zarówno CPI, jak i PPI, będą niskie w czwartym kwartale – powiedział Reutersowi Zhaopeng Xing, ekonomista ANZ. – Inflacja prawdopodobnie wzrośnie po pierwszym kwartale 2021 roku, głównie z powodu wyższego popytu po pandemii – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane