W ciągu tygodnia WIG20 stracił 4,23 proc.

(Artur Szymański)
opublikowano: 14-10-2005, 17:20

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 zniżkował o 0,75 proc., choć jeszcze na kilkanaście minut przed finiszem notowań wydawało się, że zakończy dzień na plusie. Tak się jednak nie stało, na przeszkodzie stanął zniżkujący kurs PKN Orlen.

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 zniżkował o 0,75 proc., choć jeszcze na kilkanaście minut przed finiszem notowań wydawało się, że zakończy dzień na plusie. Tak się jednak nie stało, na przeszkodzie stanął zniżkujący kurs PKN Orlen.

Walory płockiego koncernu przez cały dzień dyktowały tempo całemu rynkowi. Najpierw więc inwestorzy doświadczyli sporego spadku WIG20 o 1,5 proc., który udało się zniwelować w drugiej połowie dnia. Indeks największych spółek wyszedł na krótko na plus w ślad za drożejącymi o 1 proc. walorami petrochemii, lecz w ostatnich minutach PKN zjechał na minus.

WIG20 również nie uniknął spadku, ale nie był on tak dotkliwy jak na przykład spadek cen akcji na giełdzie budapeszteńskiej. Główny wskaźnik giełdowej koniunktury warszawskiego parkietu zniżkował dziś o 0,75 proc., natomiast węgierski BUX stracił ponad 3 proc. W ciągu całego tygodnia wartość WIG20 spadła o 4,2 proc., a BUX-a o przeszło 8 proc.

Obroty walorami PKN-u sięgnęły 313 mln zł, druga w tej klasyfikacji Telekomunikacja Polska może się pochwalić wynikiem dwukrotnie mniejszym. Handel akcjami wszystkich dwudziestu komponentów WIG20 podsumowano na 995 mln zł, na całym rynku obroty przekroczyły 1,07 mld zł. Chociaż dzień przyniósł spadki indeksów, to jednak optymizmem napawa fakt, że handel był najaktywniejszy w momentach gdy ceny rosły.

Ze ścisłego grona gigantów rynku najlepiej zakończyła dzień TP, która wybroniła się przed spadkiem. Największych strat przysporzyły walory Pekao SA, które potaniały o 3 proc. Niewiele lepiej zaprezentowały się BRE Bank i PKO BP, a spoza banków – KGHM. Z mniejszych spółek indeksu najlepiej wypadł duet Prokomu z Softbankiem, które podrożały odpowiednio o 2,7 oraz 2,2 proc.

W gronie mniejszych firm udany dzień mieli posiadacze walorów Internet Group (+30,1 proc.), która zapowiedziała opublikowanie prognozy wyników 20 października na konferencji organizowanej wraz z operatorem telekomunikacyjnym Exatel (d. Tel-Energo). Na drugim biegunie znalazły się walory PC Guard. Po odwieszeniu notowań kurs spadł o 95 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane