W co czwartej firmie doszło do przestępstwa

Małgorzata Birnbaum
09-07-2003, 00:00

Przestępstwa gospodarcze to plaga: 37 proc. firm na świecie ucierpiało przez nie w ostatnich dwóch latach, tracąc średnio 2,2 mln USD (8,6 mln zł) i odzyskując potem najwyżej piątą część tej kwoty — wynika z najnowszego raportu PwC.

Wzrasta liczba firm, w których doszło do przestępstw gospodarczych: w Europie Zachodniej skarżyło się na nie 34 proc., podczas gdy w 2001 r. — 29 proc., a w Europie Środkowej i Wschodniej liczba poszkodowanych wzrosła do 37 proc. z 26 proc. W Polsce odsetek poszkodowanych był rekordowo wysoki i sięgnął 46 proc. Ogółem na świecie przestępstwa dotknęły 37 proc. firm — wynika z najnowszego badania PricewaterhouseCoopers, w którym wzięło udział 3623 firm z 50 krajów, w tym 85 z Polski. Najwięcej problemów zanotowały spółki z Afryki i Ameryki Północnej. Żadnych przestępstw (sic!) nie zauważyły firmy z Rosji i Turcji.

— Wzrost zaobserwowanych przypadków przestępstw spowodowała większa ich świadomość oraz dążenie do większej przejrzystości, szczególnie wśród krajów kandydujących do UE — twierdzą autorzy raportu.

Zauważyli oni, że firmy zatrudniające ponad 1 tys. osób są bardziej narażone na przestępstwa gospodarcze — skarżyło się na nie 52 proc. respondentów, podczas gdy wśród mniejszych spółek było to 37 proc. Można to przypisywać rozłożeniu odpowiedzialności na więcej osób, bardziej skomplikowanym transakcjom oraz większym inwestycjom w systemy zabezpieczające.

Do najczęściej zgłaszanych przestępstw gospodarczych należy sprzeniewierzenie aktywów firmy — na nie skarży się 60 proc. badanych, a 26 proc. firm zetknęło się z tym osobiście.

Ciekawe są wyniki badań dotyczących korupcji. Aż 60 proc. respondentów z Polski uważa, że korupcja w kraju jest bardzo rozpowszechniona, ale do tego, że się z nią zetknęli, przyznaje się tylko 6 proc.

Najkosztowniejszym przestępstwem okazało się dla spółek szpiegostwo — spowodowało straty rzędu średnio ponad 4 mln USD (15,7 mln zł), piractwo (3,8 mln USD) i korupcja (3,7 mln USD). Tylko 9 proc. poszkodowanych odzyskało ponad 80 proc. strat, a trzy czwarte — niecałe 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W co czwartej firmie doszło do przestępstwa