W co gra Europejski Bank Centralny?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 26-03-2014, 11:04

Najpierw zaskakujące słowa szefa niemieckiego Bundesbanku, który zaczyna dopuszczać (chociaż jak zastrzega hipotetycznie) wprowadzenie programu QE przez Europejski Bank Centralny, a także możliwość ujemnych stóp od depozytów.

Jednak już to, zwłaszcza ze strony zdeklarowanego „jastrzębia” jest dużą rewolucją. Później na rynek napłynęły jeszcze inne wypowiedzi członków ECB (m.in. Józefa Makucha, który dał do zrozumienia, że Bank jest gotów na wdrożenie niestandardowych działań). W efekcie rynek dał się przekonać do tego, że być może 3 kwietnia ECB rzeczywiście podejmie jakieś wiążące działania (do tej pory Mario Draghi ograniczał się tylko do stwierdzeń o możliwościach…). Niemniej przemawiający właśnie o godz. 17:00 szef ECB nie dodał nic ponad to, co już było wiadome wcześniej. W efekcie spadający EUR/USD dość szybko odwrócił tendencję i gwałtownie wzrósł w okolice 1,3844. Tylko, czy rzeczywiście należało spodziewać się po wczorajszych słowach Draghiego jakichś nowych sygnałów? Wydaje się, że obawy przed możliwymi posunięciami ECB w kwietniu ponownie powrócą już na przełomie tygodnia – w piątek mamy publikację szacunkowej inflacji konsumenckiej za marzec w Niemczech, a w poniedziałek dla całej strefy euro. Tymczasem nadal bardziej „jastrzębia” retoryka płynie ze strony przedstawicieli FED. Wprawdzie wczoraj Dennis Lockhart dał do zrozumienia, że oczekuje podwyżki stóp procentowych w II połowie 2015 r., to już bardziej „jastrzębi” był Charles Plosser, którego zdaniem Rezerwa Federalna powinna wysłać jednoznaczny sygnał rynkom. Z kolei w opinii Jamesa Bullarda, którą wyraził na konferencji w Hong Kongu stopa bezrobocia może spaść do końca roku poniżej 6 proc.
Dzisiaj w kalendarzu mamy publikację danych z USA – o godz. 13:30 zamówienia na dobra trwałego użytku za luty (te odczyty bywają dość zmienne – w każdym razie prognoza zakłada wzrost o 1 proc. m/m i 0,3 proc. m/m bez środków transportu). Z kolei o godz. 14:45 opublikowane zostaną wstępne dane nt. PMI dla usług, które liczy Markit. Tutaj spodziewany jest wzrost do 54,2 pkt. z 53,3 pkt. (przypomnijmy, że odczyt dla przemysłu, jaki poznaliśmy w poniedziałek był rozczarowujący).
Na wykresie EUR/USD mimo wczorajszej świecy z dolnym knotem zdają się nadal dominować spadki. Tym samym poniedziałkowy szczyt na 1,3875 nadal można uznać za maksimum korekty, które nie zostanie w najbliższym czasie naruszone. Tym samym dzisiaj należałoby oczekiwać ponownego testowania rejonu 1,3760-70 i wczorajszych minimów na 1,3748, które były zbieżne z minimum z ubiegłego tygodnia. Nadal bardziej prawdopodobny na kolejne dni wydaje się być scenariusz spadków poniżej 1,37.
 
Wykres dzienny EUR/USD

Ciekawą sytuację mamy na wykresie GBP/USD. Tutaj od kilku dni notowania poruszają się nieco powyżej dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, którego złamanie miałoby swoje średnioterminowe skutki. Opublikowane wczoraj rano dane nt. inflacji CPI za luty były zgodne z oczekiwaniami, nie dając tym samym impulsu spadkowego dla funta. Z kolei dzisiaj rano jeden z członków Banku Anglii, Martin Weale przyznał, że stopy procentowe nie pozostaną na zawsze na poziomie 0,5 proc. i powinny wzrosnąć, jeżeli sytuacja w gospodarce zacznie się normalizować. Dodał też, że zauważa wzrost płac, co jak wiadomo jest jednym z mocniejszych sygnałów dla banku centralnego. To „jastrzębie” słowa, ale nie pada tutaj żadna sugestia, co do potencjalnej daty posunięcia BOE, więc to za mało, aby zbudować na tej bazie większy ruch.
Dzisiejsze maksimum to 1,6555. W rejonie 1,6570 mamy spadkową linię trendu pociągniętą po marcowych szczytach. Układ wskaźników nie jest szczególnie pesymistyczny. Tym samym trudno ocenić, na ile potencjalna próba zejścia poniżej linii trendu wzrostowego (1,6485), a taka może się pojawić w najbliższych dniach, będzie skuteczna.
 


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane