W co inwestują najbogatsi Polacy

opublikowano: 06-12-2017, 22:00

Czy milioner, czy drobny ciułacz — preferencje są podobne: najchętniej inwestujemy w nieruchomości.

64 proc. bogatych Polaków inwestuje lub inwestowało w nieruchomości, a kolejne 26 proc. planuje to w przyszłości — wynika z badania ankietowego, przeprowadzonego przez firmę KPMG na niemal 100 osobach, uznanych za majętnych dzięki temu, że zarabiają co najmniej 20 tys. zł brutto miesięcznie. W całej populacji nie jest inaczej — mieszkania i w mniejszym stopniu inne nieruchomości uznawane są za najlepszy sposób na lokowanie pieniędzy. W 2016 r. w badaniu przeprowadzonym przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami taką odpowiedź wskazał co drugi respondent. W praktycznym wymiarze sposobem na dodatkowy dochód jest wynajem mieszkania w Polsce, rzadziej — domu. Jeśli najbogatsi mają natomiast lokum za granicą (raczej mieszkanie niż dom), to traktują go jako nieruchomość wypoczynkową albo drugi dom, a nie tzw. dojną krowę. Dobrze zarabiający rodacy chętnie powierzają pieniądze bankom lub funduszom inwestycyjnym, co drugi ma akcje, a w sumie dwóch na trzech nie stroni od giełdy. Połowa ma lub rozważa inwestycje w obligacje, podobnie jest z metalami szlachetnymi, czyli aktywami raczej bezpiecznymi. Niemniej spory odsetekstanowią ci respondenci, którzy gotowi są na wysokie ryzyko, jakim są inwestycje w start-upy lub — szerzej — w firmy w ogóle. Już teraz pieniądze w ten sposób pomnaża co piąty badany, a co trzeci ma to w planach. „Co prawda tak wysoki odsetek wynika z niskiej bazy (obecnie jedynie 18 proc. inwestorów stawia na start- -upy), jednak można się spodziewać, że właśnie ten sposób lokowania kapitału stanie się wkrótce równie popularny, jak inwestycje w bardziej klasyczne aktywa” — uważają eksperci KPMG.

Niszą pozostają inwestycje alternatywne. Zegarki w celach inwestycyjnych kupuje 13 proc. ankietowanych, a drugie tyle rozważa to w przyszłości. Miłośników butelek z trunkami (winem, whisky), których się nie otworzy, ale sprzeda, jest nieco mniej, bo 10 proc., z potencjałem na kolejnych 13 proc. Zabytkowe auta stoją w garażu co dziesiątego inwestora, a 17 proc. badanych planuje ich kupowanie w przyszłości. Ciekawostką są inwestycje w instrumenty muzyczne — takiej odpowiedzi udzieliło 9 proc. ankietowanych. Liczba osób zamożnych, a więc takich, którzy zarabiają powyżej 7,1 tys. zł brutto, przekroczyła w 2016 r. 1 mln, a KPMG szacuje, że w tym roku wzrośnie do 1,1 mln, a w ciągu najbliższych trzech lat do 1,4 mln.

— Rośnie również liczba polskich HNWI [ang. high net worth individuals], czyli osób, których majątek netto jest wart więcej niż 1 mln USD. W 2017 r. było ich 57 tys., z czego 203 osoby były w posiadaniu majątku większego niż 100 mln USD — mówi Andrzej Marczak, partner KPMG w Polsce. W całej Europie HNWI jest 10,7 mln. Najwięcej — w Wielkiej Brytanii (2,2 mln), Niemczech (1,9 mln) i Francji (również 1,9 mln). Polska gra w niższej lidze, z np. Portugalią, Finlandią i Czechami, które mają jednak znacznie niższą populację. W strukturze polskich HNWI dominują ludzie z majątkiem wartym między 1 a 5 mln USD. Tylko 12 osób dysponuje majątkiem wartym więcej niż 1 mld USD, czyli około 3,5 mld zł. Majątek Polaków rośnie jednak najszybciej w Europie — w 2017 r. liczba Polaków zaliczających się do kategorii HNWI wzrosła o niemal 16 tys., do czego przyczyniły się przede wszystkim rosnące kursy akcji spółek na giełdzie.

164 tys. Tylu Polaków zarabiało w 2016 r. powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie.

18 proc. O tyle urósł majątek Polaków w stosunku do 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane