W czasie przestoju można zaoszczędzić

opublikowano: 11-08-2015, 22:00

Przedsiębiorcom, którym dokucza sezon ogórkowy, może się opłacić zawieszenie działalności.

Dla niektórych przedsiębiorców wakacje oznaczają przestój w działalności. W takim przypadku warto pomyśleć o zawieszeniu firmy — radzi Tax Care. To jednak pomysł tylko dla tych firm, które nie zatrudniają pracowników na etacie. To dla nich ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje możliwość zawieszenia wykonywania działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Można to zrobić, składając wniosek bezpośrednio do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo za pośrednictwem urzędnika w urzędzie gminy. Od momentu zawieszenia firmy do czasu wznowienia jej działalności przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS.

— Chyba że zawiesza działalność w trakcie miesiąca kalendarzowego — wtedy za okres jej prowadzenia w tym miesiącu ma obowiązek rozliczyć składki proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w tym miesiącu. Składka zdrowotnanatomiast jest miesięczna i niepodzielna, więc w takim przypadku opłaca się ją w pełnej wysokości — zwraca uwagę Katarzyna Miazek z Tax Care.

Trzeba też pamiętać, że zawieszenie działalności wiąże się z zakazem jej wykonywania, czyli osiągania bieżących przychodów. Zawieszony przedsiębiorca ma jednak prawo m.in. wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie swojego biura czy przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia biznesu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu