W czerwcu indeksy GPW zostały silnie przecenione

Tadeusz Stasiuk
29-06-2001, 00:00

W czerwcu indeksy GPW zostały silnie przecenione

Czerwiec nie był dobrym miesiącem dla giełdowych inwestorów. Przez niemal cały czas ceny akcji spadały, a zamieszanie związane ze wskaźnikami makroekonomicznymi pogłębiało jedynie negatywne nastroje uczestników rynku. Co gorsza, nawet korzystna dla giełdy decyzja o obniżce stóp procentowych nie potrafiła wyrwać parkietu z marazmu. Nieco ożywienia wywoływały jedynie burzliwe WZA.

Giełda szykuje się do wakacji. Inwestorzy wykazują coraz mniejszą ochotę do gry na rynku akcji, co potwierdzają relatywnie niskie obroty. Obserwowane wzrosty wartości indeksów traktowane są jako mało znaczące i potwierdzają jedynie ich korekcyjny charakter, bez szans na dłuższą kontynuację trendu. W ciągu zaledwie 18 czerwcowych sesji wartość giełdy obniżyła się o blisko 10 mld zł i nieznacznie już tylko przekracza poziom 100 mld zł.

Giganci na minusie

Wydawać by się mogło, że status blue chipa jest czymś nobilitującym. Nic bardziej błędnego. To właśnie spółki szczycące się tym mianem, zamiast ciągnąć giełdę w górę i nakręcać koniunkturę na parkiecie, doprowadziły do jego kolejnej przeceny. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, dodatkowo odstraszające od naszej giełdy zagraniczny kapitał, który jeśli już inwestuje na GPW pieniądze, to przede wszystkim w lokalne lokomotywy. Według stanu na 27 czerwca z grona spółek zaliczanych do indeksu WIG 20 najgorzej zaprezentowały się walory Netii, Softbanku i KGHM, tracąc grubo powyżej 20 proc. Do spadów przyczyniła się też Telekomunikacja Polska SA, która mając dominująca pozycję w najważniejszych indeksach mocno przeceniła ich wartość

Zdecydowanie najlepiej wypadły banki, chociaż większość i tak znalazła się pod kreską. Opierając się na wskaźniku Pengab oceniającym koniunkturę w sektorze bankowym, można dojść do wniosku, że ta część rynku ma już najgorsze za sobą. Potwierdzać to może czerwcowy wzrost po sześciu miesiącach spadków tego wskaźnika. Wydaje się jednak, że relatywnie dobre zachowanie branży to przede wszystkim efekt odreagowania wcześniejszej korekty, a także nadziei związanych z konsolidacją polskiego rynku finansowego.

Makro w odstawce

Giełda potrafi być nieprzewidywalna. Do takich wniosków skłania jej reakcja na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która wreszcie zdecydowała się nieco rozluźnić politykę monetarną. Po chwilowej żywiołowej reakcji, inwestorzy ponownie zaczęli zamykać swoje pozycje. Trudno powiedzieć, co wpłynęło na takie ich zachowanie. Być może apetyty były zbyt duże, jednak z drugiej strony, wydaje się, że redukcja stóp o 1,5 pkt proc. mało kogo satysfakcjonuje.

W negatywnej ocenie prowadzonej przez RPP polityki nie jesteśmy jak się okazuje odosobnieni. Równie nieprzychylnie na podobną decyzję Fed (- 0,25 pkt proc.) zareagowali amerykańscy inwestorzy. Biorąc pod uwagę, że było to już szóste w tym roku cięcie stóp w USA, taka reakcja jest niezrozumiała.

Wysyp walnych

Połowa roku to tradycyjnie okres WZA. Tym razem ich waga była znacząca, niemniej jednak nie znalazła specjalnego odzwierciedlenia w cenach walorów. Czy to w przypadku KGHM czy TP SA, gdzie Skarb Państwa walczył o jak najwyższą dywidendę, kursy pozostały odporne na te doniesienia. Najciekawiej jak zwykle przedstawiała się sprawa WZA Elektrimu, który po nowej ofercie Vivendi znowu zatrząsł parkietem.

Letnia ospałość

Miesiące wakacyjne tradycyjnie już należą do najmniej ciekawych. Odnosząc się do historii notowań na GPW nie należy więc oczekiwać zmiany tej tradycji. Z giełdy zostały już wycofane spore kapitały, a czynnych inwestorów jest jak na lekarstwo. Nawet OFE, które szykują się do wyliczenia dwuletniej stopy zwrotu, nie wykazują większej chęci do poprawy tej wyceny. Przy równie niekorzystnych doniesieniach dochodzących na nasz rynek z zagranicznych parkietów, najbliższa przyszłość rodzimej giełdy nie jawi się różowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / W czerwcu indeksy GPW zostały silnie przecenione