W czwartek premier przedstawi program budowy autostrada

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 16:04

W czwartek w Strykowie nieopodal Łodzi, na miejscu budowy zbiegu autostrad A1 i A2, premier Kazimierz Marcinkiewicz, wraz z ministrem transportu i budownictwa, ma przedstawić program budowy autostrad w Polsce - zapowiedziało Centrum Informacyjne Rządu.

W czwartek w Strykowie nieopodal Łodzi, na miejscu budowy zbiegu autostrad A1 i A2, premier Kazimierz Marcinkiewicz, wraz z ministrem transportu i budownictwa, ma przedstawić program budowy autostrad w Polsce - zapowiedziało Centrum Informacyjne Rządu.

    Jak poinformował w środę na konferencji po posiedzeniu rządu premier Marcinkiewicz, w 2006 na budowę dróg i autostrad rząd przeznaczy 5,7 mld zł.

Jest to o prawie 2 mld zł więcej niż w 2005 r.

    Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz wyjaśnił, że z przeznaczanych na drogi 5,7 mld zł, m.in. 1,7 mld zł będzie przeznaczone na autostrady, co oznacza, że w 2006 r. będzie można oddać do użytku ok. 200 km autostrad. Na drogi ekspresowe będzie przeznaczone 2,1 mld zł, na obwodnice - 544 mln zł, a na przebudowę dróg - 1,6 mld zł.

    Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na swoich stronach internetowych, fragment A2 od Konina do Strykowa ma być oddany do użytku w połowie 2006 roku.

    GDDKiA podaje, że program budowy autostrad w Polsce przewiduje, iż w roku 2006 do użytku zostaną oddane trzy nowe bądź zmodernizowane odcinki autostrad.

    Najdłuższym będzie oddany do użytku w połowie roku fragment A2 od Konina do Łodzi (a właściwie do leżącego pod Łodzią Strykowa). Będzie to ponad 100-kilometrowy odcinek autostrady, która połączy już istniejącą A2 Nowy Tomyśl - Konin, z Łodzią. Tym samym autostrada A2 będzie liczyć 250 km.

    Odcinek Konin - Stryków jest budowany ze środków Unii Europejskiej - funduszu ISPA i Funduszu Spójności. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 480 mln euro, z czego aż 390 mln euro dokłada Unia Europejska.

    Oddany będzie również wyremontowany odcinek A4 Legnica - Wrocław, w połowie roku zakończy się modernizacja odcinka Legnica - Wrocław (jezdnia północna).

    W 2006 roku jeździć będziemy również przyszłą autostradą A18, która powstaje na bazie obecnej drogi krajowej numer 18 Olszyna - Golnice, poprzez dobudowę drugiej, północnej jezdni.

    Jak poinformował w listopadzie na konferencji prasowej minister transportu i budownictwa, do priorytetów drogowych rządu w roku 2006 należą:- budowa dróg ekspresowych o europejskim standardzie nacisku na oś: dróg S-3 (Szczecin-Gorzów Wielkopolski-Zielona Góra-Legnica-Lubawka), S-19 (Suwałki-Białystok-Lublin-Rzeszów),- budowa autostrady A-1 z preferencją dla finansowania opartego o środki budżetowe, środki europejskie oraz środki pozabudżetowe,- kontynuowanie budowy A4 i A2.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane