W czym pomogą firmom granty z FERS

opublikowano: 10-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Strumień pieniędzy w wysokości 1,4 mld zł popłynie do MŚP, które doświadczają okresowych trudności i chcą się szkolić.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Na jakie wsparcie mogą liczyć MŚP z programu FERS
  • Kiedy ruszą pierwsze konkursy

W tym roku wystartuje kilka konkursów z dotacjami dla firm finansowanymi z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), następcy programu Wiedza Edukacja Rozwój. Nabory zorganizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

– Na wsparcie przedsiębiorców przeznaczymy blisko 1,4 mld zł. Dofinansowanie z FERS pomoże m.in. podnieść kompetencje pracowników. Granty pokryją koszty usług szkoleniowych i doradczych, które są kluczowe z punktu widzenia poszczególnych sektorów gospodarki. Ponadto dotacje wesprą przedsiębiorców w dostosowaniu ich firm do dynamicznych zmian na rynku pracy. Na dofinansowanie będą mogły liczyć również przedsiębiorstwa, które doświadczają okresowych trudności. Pierwsze nabory z programu FERS ruszą jeszcze w tym roku – zapowiada Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Najwięcej pieniędzy, bo ok. 465 mln zł, trafi do przedsiębiorców korzystających ze szkoleń i usług doradczych, których tematyka wynika z rekomendacji wydanych przez Sektorowe Rady ds. Kompetencji. Działają one w różnych branżach. Rady tworzą przedsiębiorcy oraz przedstawiciele nauki i instytucji. Głównym zadaniem tych zespołów jest wskazywanie luk kompetencyjnych w poszczególnych sektorach.

PARP planuje uruchomić m.in. konkurs dotacyjny pod nazwą Akademia Menadżera HR. Jego celem będzie przygotowanie pracodawców do wyzwań, z którymi będą musieli mierzyć się w najbliższych latach. Wśród nich są m.in. zagadnienia związane ze starzeniem się społeczeństwa, cyfryzacją, pracą zdalną i automatyzacją firm. Na wsparcie będą mogły liczyć również firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele PARP wybiorą operatorów, którzy pomogą przedsiębiorcom poszerzyć kompetencje. Z dofinansowania skorzystają zespoły HR i menedżerowie zatrudnieni w MŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane