W Davos wskazują przedsiębiorcom nowe kierunki

  • Marta Bellon
opublikowano: 25-01-2016, 22:00

Zdaniem naukowych i biznesowych innowatorów wkraczamy w nową erę — interaktywnych technologii i sztucznej inteligencji.

Energia odnawialna, wykorzystanie nowych technologii w medycynie i geolokalizacji to, według ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego, główne wyzwania nadchodzących lat.

Ocalić Ziemię

Debaty na tegorocznym forum organizowanym w Davos zdominowały problemy, z jakimi ostatnimi czasy boryka się świat i Europa — nie tylko stricte ekonomiczne, ale również o wymiarze społecznym czy wręcz cywilizacyjnym, takie jak kryzys imigracyjny czy wpływ sztucznej inteligencji na społeczeństwo. Mówiono też o trendach, którymi będzie podążał współczesny świat. Wśród technologii, które w ogromnym zakresie będą wpływały na biznes i społeczeństwo w 2016 r., eksperci wymieniali te związane z produkcją energii czy wykorzystaniem big data.

— Produkcja energii, która nie wiąże się z generowaniem dwutlenku węgla, staje się dziś powszechna. Duży udział w tym trendzie mają panele słoneczne instalowane na dachachi fasadach budynków. Dzięki lokalnej produkcji energii unikamy też dużych kosztów związanych z transportem za pomocą tradycyjnej infrastruktury — mówi Thibaud Le Séguillon z firmy Heliatek, produkującej organiczne panele fotowoltaiczne z przeznaczeniem na budynki i pojazdy.

W 2015 r. Francja wprowadziła prawo, na mocy którego dachy nowych budynków powstających w strefach przemysłowych muszą zostać pokryte roślinami lub panelami słonecznymi. Eksperci wierzą, że ustalenia paryskiego Szczytu Klimatycznego będą motywować coraz więcej krajów rozwiniętych i regionów rozwijającychsię do zmiany polityki energetycznej: zmniejszenia emisji szkodliwych gazów i zwiększenia recyklingu zasobów.

Wsparcie dla lekarzy

Bez wątpienia jednym z najciekawszych trendów, który także ma szansę zmienić na lepsze życie codzienne, jest coraz lepsze wykorzystanie technologii w medycynie. Gadżety do noszenia na ciele (z angielskiego: wearables) już teraz umożliwiają dokładniejsze monitorowanie stanu zdrowia czy mniej inwazyjną diagnostykę.

— W połączeniu z ciągle rosnącą branżą akcesoriów fitnessowych rozwój tej dziedzinyumożliwi promowanie zdrowego trybu życia — zwłaszcza w krajach rozwiniętych — uważa Thomas Chalberg z Avalanche Biotechnologies, spółki, która wykorzystuje terapię genową do leczenia chorób oczu. Eksperci przewidują też wzrost ilości danych pochodzących z satelitów, dronów czy autonomicznych pojazdów. Zdaniem Petera Platzera z firmy Spire Global, będziemy świadkiem narodzin nowych algorytmów analizujących obrazy i związanych z tym nowych produktów i usług. Spire dostarcza klientom informacji na temat bieżących aktywności na oceanach, korzysta przy tym z danych satelitarnych.

Podczas dyskusji zamykającej forum eksperci podkreślali, że tzw. Czwarta Rewolucja Przemysłowa, której jesteśmy obecnie świadkiem, stawia każdego z nas przed wyzwaniem, by zrozumieć i nie wyzbywać się tego, co stanowi o naszym człowieczeństwie. Kluczowe jest zatem okiełznanie nowoczesnej technologii.

— Konkurujemy ze sztuczną inteligencją. Musimy pokazać, że to my jesteśmy tymi dobrymi. Zatem dyskusja wokół etyki i wartości nigdy nie była tak bardzo istotna jak dziś — mówi Amira Yahyaoui, członkini społeczności młodych liderów Światowego Forum Ekonomicznego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu