W Europie na giełdach mocne wzrosty, a w USA wolne

PAP
opublikowano: 15-02-2016, 09:52

W Europie na giełdach mocne wzrosty. Mocno zyskują akcje banków - wskazują maklerzy.

Walory włoskich instytucji finansowych i akcje Credit Suisse Group rosną po ponad 6 proc. po tym jak w ub. tygodniu notowały rekordowe minima.

Zyskuje HSBC po podaniu, że zachowa swoją główną siedzibę w Wielkiej Brytanii. Bank rozważał przeniesienie się do Hongkongu.

Osłabienie się kursu euro wpłynęło pozytywnie na notowania spółek motoryzacyjnych w Europie.

Rośnie kurs akcji spółki Reckit Benckiser Group, o 4,4 proc. Firma miała w IV kw. wyższą sprzedaż od prognoz analityków.

E.ON SE i RWE zyskują po ponad 3 proc.

Silne zwyżki notowano w poniedziałek w Japonii. Nikkei 225 wzrósł o 7,16 proc. do 16.022,58 pkt., a Topix zyskał 8,02 proc. i wyniósł 1.292,23 pkt.

Inwestorzy liczą na stymulowanie gospodarki po tym, gdy w poniedziałek opublikowano słabe dane o PKB za IV kw.

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w IV kw. 2015 r. o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe we wstępnych wyliczeniach.

Analitycy spodziewali się spadku o 0,8 proc., po wzroście w III kw. o 1,3 proc., po korekcie z +1,0 proc.

Te wskaźniki wywołały wzrost spekulacji, że Bank Japonii może mocniej stymulować wzrost gospodarczy.

W Chinach Zhou Xiaochuan, gubernator banku centralnego, wykorzystał swój weekendowy wywiad dla magazynu Caixin, aby uspokoić nerwy rynków przed pierwszą od tygodnia sesją w Chinach.

Zhou zapewnił, że finanse Chin są w dobrym stanie, odpływ kapitału jest w normie, a kurs wymiany juana jest stabilny wobec koszyka najważniejszych walut. To wywołało najmocniejsze umocnienie się juana wobec dolara USA od 2005 r.

Przez ostatni tydzień Chińczycy obchodzili Święto Wiosny związane z rozpoczęciem nowego roku według kalendarza księżycowego, a w poniedziałek powrócili na rynki.

W poniedziałek o 11.00 inwestorzy w Europie poznają dane o bilansie handlowym w strefie euro w XII.

Rynki w USA są nieczynne - Amerykanie świętują Dzień Prezydenta. Przypada on na 3. poniedziałek lutego.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane