W Europie na giełdach spadki

  • PAP
opublikowano: 23-03-2021, 10:18

W zachodniej Europie indeksy na głównych giełdach są poniżej kreski. Planowana w Niemczech blokada gospodarki w związku z pandemią Covid-19 poddaje w wątpliwość rodzące się ożywienie gospodarcze w regionie - podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,5 proc. Tracą sektory cykliczne, na minusach są akcje spółek z branży turystycznej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Norsk Hydro tanieje o 3,9 proc. po spadku cen aluminium.

Comet Holding traci 7,7 proc., najmocniej od 4 VII 2018.

Zealand Pharma, firma biotechnologiczna, zyskuje 10 proc., najmocniej od 31 III 2020. Jej automatyczny wstrzykiwacz Dasiglucagon uzyskał aprobatę amerykańskiej Agencji żywności i Leków FDA.

Cineworld zyskuje 6,3 proc. Spółka ogłosiła, że planuje ponowne otwieranie swoich kin. Firma podała też informację o wieloletniej umowie z Warner Bros Pictures Group.

AstraZeneca traci 1,3 proc., po zwyżce w poniedziałek o 3,3 proc., w związku z pojawiającymi się opiniami, że koncern ten mógł opublikować nieaktualne informacje o swojej próbie szczepionki na Covid-19 w USA, dając "niepełny" obraz jej skuteczności.

W poniedziałek AstraZeneca podała, że jej szczepionka na Covid-19 jest skuteczna w 79 proc. - po badaniu klinicznym w USA.

W Niemczech po wielogodzinnych naradach kanclerz Angeli Merkel z premierami landów w sprawie przedłużenia lockdownu uzgodniono, że blokada potrwa do 18 kwietnia, a w święta wielkanocne będą obowiązywać szczególne restrykcje.

Życie publiczne, gospodarcze i prywatne w Niemczech ma zostać zamknięte w okresie świąt wielkanocnych, jak nigdy dotąd od początku kryzysu.

Merkel wskazała, że "dni wielkanocne powinny przekształcić się w fazę spoczynku w obliczu rosnącej liczby infekcji".

Drastyczne działania władz Niemiec pojawiają się w czasie, gdy jest wiele sygnałów o przeciągającej się walce z pandemią w miarę wzrostu liczby nowych zakażeń i zgonów z powodu Covid-19.

Tymczasem we wtorek dojdzie do pierwszego wspólnego wystąpienia sekretarz skarbu USA Janet Yellen i szefa Fed Jerome'a Powella przed Komisją ds. Usług Finansowych w amerykańskim Kongresie.

Tego dnia pojawią się też komentarze innych bankierów z Fed (m.in. Bostic, Barkin, Brainard, Williams i Bullard).

"Dzisiejszy dzień przepełniony jest wystąpieniami przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej, bowiem aż siedmiu członków, w tym prezes Jerome Powell, będzie wypowiadało się publicznie. Mimo, iż jesteśmy świeżo po posiedzeniu Fed, to przemówienia mogą przynieść zmienność rynkową" - piszą w nocie rynkowej analitycy Banku Millennium SA.

"O ile w przypadku prezesa Rezerwy Federalnej liczymy na powtórzenie dotychczasowych wypowiedzi koncentrujących się na konieczności utrzymywania łagodnej polityki pieniężnej, to niewykluczone, iż komentarze pozostałych członków będą bardziej jastrzębie" - dodają.

Analitycy Banku Millennium SA przypominają, że w ostatniej prognozie dotyczącej kształtowania się stóp procentowych Fed wzrosła liczba bankierów centralnych – choć nadal są oni w mniejszości - opowiadających się za zacieśnianiem polityki pieniężnej szybszym niż w 2024 roku.

"Uzupełnieniem dzisiejszych wystąpień będzie przemówienie Janet Yellen – byłej prezes Fed, a obecnie sekretarz Skarbu USA – które skupi się na kwestiach konieczności zwiększania wydatków publicznych" - wskazują.

"Nie bez znaczenia dla przebiegu dzisiejszej sesji mogą być także wczorajsze dane Europejskiego Banku Centralnego, z których wynika, iż bank stopniowo zwiększa zakupy obligacji skarbowych przeciwdziałając wzrostowi ich rentowności" - oceniają analitycy Banku Millennium.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1902 USD, niżej o 0,3 proc.

Brytyjski funt tanieje o 0,2 proc. do 1,3831 USD.

Japoński jen kosztuje 108,76 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.

Rentowność amerykańskich 10-letnich UST wynosi 1,65 proc., niżej o 5 pb.

Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,79 USD, niżej o 1,27 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,83 USD za baryłkę, niżej o 1,22 proc.

Złoto tanieje o 0,1 proc. do 1.737,83 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane