W Europie prawdopodobne zwyżki na otwarciu

Zakłady "Lentex" Spółka Akcyjna
opublikowano: 11-10-2001, 09:11

LONDYN (Reuters) - Czwartkowe sesje w Europie rozpoczną się prawdopodobnie od zwyżek, bo inwestorzy zachęceni dobrymi wynikami środowych notowań na Wall Street prawdopodobnie zaczną kupować akcje.

"Wczoraj w USA zwyżkę notowało wiele sektorów, od dóbr konsumpcyjnych po nowe technologie i paliwa. Dodatkowo Yahoo! miało dla nas dobre wiadmości po zamknięciu, więc w Europie także powinno być dobrze" - powiedział jeden z europejskich maklerów.

Inwestorzy mają także nadzieję, że Europejski Bank Centralny (ECB), który zbiera się w czwartek na wyjazdowym posiedzeniu w Wiedniu, obniży stopy procentowe.

Czwarty dzień trwają amerykańskie naloty na Afganistan, co cały czas wywołuje pewną nerwowość na rynku. Rosną obawy przed atakiem biologicznym, co wpływa na zwyżkę kursów koncernów farmaceutycznych. Przez ostatnie dwa dni mocno wzrósł kurs między innymi niemieckiego Bayera.

Uwagę inwestorów może przyciągnąć francuski koncern kosmetyczny L'Oreal, który podał że ataki na USA będą miały jedynie "marginalny" wpływ na jego tegoroczne wyniki.

Obroty spółki po dziewięciu miesiącach wyniosły 10,4 miliarda euro i były o 10,2 procent wyższe niż rok wcześniej.

Cały czas w centrum zainteresowania rynku znajdują się linie lotnicze, które po atakach na USA przeżywają poważne kłopoty. W wywiadzie dla niemieckiej gazety Boersen Zeitung szef holenderskiego KLM-u powiedział, że europejskie linie skupią się wokół trzech głównych przewoźników.

Zdaniem Roba Ruijtera główną rolę w tej konsolidacji odegrają British Airways, Air France i Lufthansa.

Dobrych wiadomości dla inwestorów nie ma nadal sektor motoryzacyjny. Mitsubishi Motors poinformowało, że ataki na USA mogą spowodować sześcioprocentowy spadek sprzedaży. Informacja ta może negatywnie zaważyć na kursie akcjonariusza Mitsubishi - DaimlerChryslera.

Ford Motor podał, że po raz pierwszy od dziesięciu lat obetnie dywidendę.

Umiarkowane powody do radości mają natomiast ci, którzy wciąż wierzą w "nową gospodarkę". Dobre wyniki przedstawił internetowy dom maklerski E- Trade, a Yahoo! podało, że mimo straty w trzecim kwartale i spadku przychodów, podtrzymuje swoją prognozę zysków na cały rok.

Na 46 analityków i ekonomistów ankietowanych przez Reutera 28 spodziewa się, że ECB obniży główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 3,5 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady "Lentex" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie prawdopodobne zwyżki na otwarciu