W Europie radość, tylko DAX spadł. Technicznie

Marek Druś
30-10-2008, 00:00

Na europejskich rynkach euforia. Wywołały ją rekordowe wtorkowe wzrosty indeksów w USA. Giełda w Paryżu rosła prawie 7 proc., a w Londynie 5 proc. w momencie rozpoczęcia środowych sesji za oceanem. Z 18 indeksów branżowych o ponad 11 proc. rosły wskaźniki spółek górniczych i ubezpieczeniowych, a prawie o 10 proc. indeksy spółek usług finansowych i chemicznych. Wskaźnik spółek motoryzacyjnych tracił prawie 30 proc., bo akcje Volkswagena taniały nawet o 45 proc. Porsche zapowiedziało, że sprzeda około 5 proc. jego akcji. Zmiana wagi Volkswagena w indeksie DAX spowodowała, że wartość indeksu niemieckiej giełdy spadała w środę.

Sesje w USA zaczęły się od spadków. Dość szybko inicjatywę przejął jednak popyt i wartości indeksów zaczęły rosnąć. Dobre nastoje podtrzymywały podane przed sesją dane o zamówieniach na dobra trwałe i wzroście liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Rynek czekał także na wiadomość o cięciu stóp przez Fed o co najmniej 50 pkt baz. po środowym posiedzeniu.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / W Europie radość, tylko DAX spadł. Technicznie