W Europie zielono na parkietach

PAP
opublikowano: 09-05-2016, 09:33

Na zachodnich giełdach zwyżki indeksów. Lepsze od prognoz dane podali już ze swojej gospodarki Niemcy. Słabiej wypadły USA i Chiny - wskazują maklerzy.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w marcu o 1,9 proc. mdm - podał rano niemiecki urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,6 proc.

W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 1,7 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się tymczasem rdr wzrostu zaledwie o 0,1 proc.

Słabe okazały się za to piątkowe dane z rynku pracy w USA, ale dla rynków to akurat dobra informacja.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła o 160 tys., podczas gdy w marcu wzrosła o 208 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w piątek.

To najsłabszy wynik od 7 miesięcy.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła zaś o 171 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 184 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA w kwietniu wyniosła 5,0 proc., bez zmian.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 200 tys. wobec 215 tys. w marcu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 195 tys. wobec 195 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Na rynkach po tych danych rosną spekulacje, że amerykańska Rezerwa Federalna zwolni tempo podwyżek stóp procentowych w USA.

"Na rynkach jest teraz dużo informacji do +strawienia+" - mówi Chris Weston.

"Zobaczymy reakcje na słabsze od prognoz dane w USA. Rynek jest mocno sceptyczny co do przyszłych podwyżek stóp procentowych, przy czym następna podwyżka stóp nie jest w pełni zdyskontowana do czerwca 2017 r." - dodaje.

W niedzielę Chińczycy podali swoje dane o handlu zagranicznym.

Eksport Chin wzrósł w kwietniu o 4,1 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 18,7 proc. (w juanach). Słabsze są dane o imporcie - w IV spadł on rdr o 5,7 proc. (w juanach).

W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w IV 298,00 mld wobec nadwyżki poprzednio 194,60 mld i oczekiwanych przez analityków 254,95 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w IV 45,56 mld USD wobec nadwyżki 29,86 mld USD i spodziewanych przez analityków 40,00 mld USD.

W dolarach eksport rdr spadł w IV o 1,8 proc., a import spadł o 10,9 proc.

Tymczasem w poniedziałek planowane jest spotkanie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro na temat programu pomocowego dla Grecji.

W maju grecki rząd będzie potrzebował ponad miliarda euro z uzgodnionego w ubiegłym roku pakietu ratunkowego na uiszczenie bieżących zobowiązań.

Aby pomoc została uruchomiona, konieczne jest zawarcie przez władze w Atenach porozumienia z wierzycielami w sprawie reform i oszczędności.

W poniedziałek w Strasburgu rozpoczyna się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. W programie m.in. debata na temat skutków planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream na rynek gazu w Europie.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane