W Europie zniżkują akcje producentów półprzewodników

Reuters
opublikowano: 16-01-2002, 14:03

LONDYN (Reuters) - W środowe popołudnie kursy akcji producentów chipów i dostawców sprzętu do produkcji półprzewodników ciągnęły do dołu indeksy europejskich giełd, ponieważ Intel i Samsung Electronics obniżyły poziom wydatków kapitałowych na 2002 rok. "Bardzo niepokoimy się o konsekwencje decyzji Intela i Samsunga dla sektora półprzewodników i przez najbliższych kilka tygodni sp

LONDYN (Reuters) - W środowe popołudnie kursy akcji producentów chipów i dostawców sprzętu do produkcji półprzewodników ciągnęły do dołu indeksy europejskich giełd, ponieważ Intel i Samsung Electronics obniżyły poziom wydatków kapitałowych na 2002 rok.

"Bardzo niepokoimy się o konsekwencje decyzji Intela i Samsunga dla sektora półprzewodników i przez najbliższych kilka tygodni spodziewamy się wzmożonej presji spadkowej na akcje tych firm" - powiedział Henning Kelch, zarządzający funduszami w Commerz Asset Managers.

Kurs ASML stracił 6,3 procent. Wraz z nim zniżkowały akcje innych producentów chipów, w tym brytyjski AML-u oraz STMicroelectronics i Infineonu.

Do godziny 13.55 indeks Eurotop 300 spadł o 1,18 procent, a EuroStoxx 50 stracił 1,78 procent. Również notowania kontraktów terminowych w USA sugerowały, że sesje w Nowym Jorku zaczną się od zniżek.

Inwestorzy będą czekać na kolejną serię wyników kwartalnych amerykańskich spółek, w tym producentów komputerów Apple i Compaq oraz samochodów General Motors.

"Na rynku panuje spora niepewność. Oczywiście należy spodziewać się kilku dobrych informacji z USA, ale nie zdziwię się, jeżeli ogólna sytuacje będzie wyglądać podobnie do Intela" - uważa Robert Crenian, analityk z Dresdner Kleinwort Wasserstein w Londynie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie zniżkują akcje producentów półprzewodników