W Europie zwyżki dzięki spółkom technologicznym

opublikowano: 16-04-2002, 18:48

LONDYN (Reuters) - We wtorek wieczorem sesje w Europie zwyżkowały dzięki niespodziewanie dobrym wynikom holenderskiego Philipsa. Zwyżkom dopomogły również wzrosty na Wall Street spowodowane dobrymi wieściami z rynku technologicznego.

Wśród inwestorów znów zapanował popyt na akcje spółek technologicznych medialnych oraz telekomów.

Do godziny 19.45, kiedy większość giełd europejskich była już zamknięta, indeks FTSE Eurotop 300 wzrósł o 1,59 procent, a indeks DJ Euro Stoxx 50 zyskał 2,47 procent.

Amerykańskie indeksy również zwyżkują dzięki pozytywnym prognozom ze strony spółek technologicznych, takich jak producent chipów Texas Instruments. Kursy akcji w USA wspomogły też lepsze od oczekiwanych dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych.

W Europie w centrum uwagi znalazł się Philips.

Dzięki znaczącej redukcji kosztów holenderski Philips, produkujący sprzęt oświetleniowy i RTV oraz półprzewodniki, zdołał wyjść z najpoważniejszej zapaści na rynku technologicznym i w pierwszym kwartale zanotował nieoczekiwany zysk netto w wysokości 9,0 milionów euro.

Wzrosły też akcje piątego co do wielkości operatora telefonii komórkowej w Europie, brytyjskiego mm02. Firma poinformowała, że podpisanie nowych kontraktów na sprzęt do budowy sieci telefonii trzeciej generacji pozwoli jej zaoszczędzić 375 milionów funtów w ciągu pięciu lat.

W ślad za swoimi konkurentami z branży wzrosły również akcje fińskiej Nokii, francuskiego Alcatela i szwedzkiego Ericssona.

"Można zauważyć, że wiadomości z sektora technologicznego poważnie się poprawiły i powinno to mieć duży wpływ na wycenę akcji spółek branży. Ostatnio ich ceny spadły znacznie" - powiedział Gert de Mesure z Delta Lloyd Securities.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Europie zwyżki dzięki spółkom technologicznym