W Gdańsku nie chcą obniżać cen

DI
opublikowano: 04-03-2011, 09:47

Na koniec grudnia 2010 r. w Gdańsku kupić można było mieszkania w 103 inwestycjach deweloperskich położonych w 18 (spośród 34) dzielnicach.

Zobacz więcej

Gdańsk Wyspa Spichrzów

W minionym roku rynek pierwotny w Gdańsku był najbardziej stabilny spośród największych polskich miast. Najwięcej mieszkań (niespełna 2,1 tys.) oferowano w rejonie: Chełm, Ujeścisko – Łostowice oraz Jasień. W tym samym czasie w Śródmieściu dostępnych było ponad 500 lokali. Na trzecim miejscu znajdował się teren dwóch nowych dzielnic Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny, gdzie można było wybierać spośród ponad 450 mieszkań. Na drugim biegunie znajdowały się Osowa, Kokoszki i Orunia, gdzie dostępnych było po nie więcej niż 50 mieszkań.

W ostatnim kwartale minionego roku najdrożej było w okolicach Żabianki – Wejhera – Jelitkowa - Tysiąclecia.

- Deweloperzy oczekiwali tam przeciętnie około 13,2 tys. zł/mkw. Na drugim miejscu plasowało się Śródmieście, gdzie należało liczyć się ze średnim wydatkiem rzędu 10,5 tys. zł/mkw. Ostatnie miejsce na podium zajmowała natomiast Oliwa z przeciętną ceną na poziomie 9,3 tys. zł/mkw. Najtaniej było z kolei we wspomnianej już dzielnicy Kokoszki, gdzie średnia cena oscylowała w okolicach 4,5 tys. zł/mkw. – mówi Szymon Junkiewicz z działu badań i analiz Emmerson.

 

Obecnie nie tylko w Gdańsku, ale także w całym kraju deweloperzy budują głównie lokali z tzw. segmentu popularnego, które można kupić korzystając z rządowych dopłat do kredytu hipotecznego. W drugiej połowie 2010 r. średnia cena za mkw. powierzchni nowego mieszkania w Gdańsku pozostawała poniżej limitów ustanowionych w programie Rodzina na swoim.
-Na tej podstawie można wnioskować, że firmy deweloperskie uważają, iż obecny poziom cen powinien już być wystarczająco atrakcyjny dla klientów, stąd wstrzymują się z ich obniżaniem - uważa Szymon Jungiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Gdańsku nie chcą obniżać cen