W Gdańsku powstanie Park Przemysłowo-Logistyczny

PAP
opublikowano: 17-12-2010, 15:39

W Gdańsku ma powstać Park Przemysłowo-Logistyczny o powierzchni 110 hektarów. Będzie to największa tego typu inwestycja w północnej Polsce. Inwestorem jest australijska firma Goodman, która planuje na ten cel wydać 200-300 mln euro.

W piątek w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych umowę na realizację inwestycji na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku podpisali: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Alan Aleksandrowicz i dyrektor zarządzający Goodman Poland Błażej Ciesielczyk.

Wielofunkcyjne centrum logistyczne powstanie w pobliżu terminalu kontenerowego DCT-Gdańsk, do którego przewożone są towary m.in. z południowej Azji i Chin. Nowa inwestycja powstanie w pobliżu dróg wylotowych w kierunku Warszawy (S7) i autostrady (A1).

Teren pod inwestycję został wydzierżawiony na 30 lat z możliwością przedłużenia - wyjaśnił Aleksandrowicz. Szacuje się, że w pierwszej fazie budowy znajdzie tam zatrudnienie do 200 osób.

Wstępna koncepcja zagospodarowania terenu przewiduje, że może tam powstać do 500 tys. m2 magazynów oraz do 40 tys. m2 powierzchni biurowej. W pierwszym etapie na obszarze 10 ha mają powstać magazyny o łącznej powierzchni 42 tys. m2 i ok. 2 tys. m2 powierzchni biurowo-socjalnej.

Niewykluczone, że wybudowane zostaną także zakłady przemysłowe. Jak tłumaczył Aleksandrowicz, jest to bardzo korzystne dla tych, którzy zdecydują się na umieszczenie swojej fabryki, gdyż na obszarze tym przewidziane jest powstanie strefy wolnocłowej. Oznacza to, że firma może przywieźć do Polski półprodukt, przetworzyć go i bez cła wywieźć.

Ciesielczyk zapowiedział, że kamień węgielny pod nową inwestycję zostanie wmurowany pod koniec 2011 r. Przez najbliższy rok będą załatwiane różne formalności związanych z rozpoczęciem budowy, m.in. decyzje środowiskowe czy pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji.

Grupa Goodman jest właścicielem, deweloperem i zarządzającym powierzchniami przemysłowymi i biznesowymi w Europie, Australii i w Azji. Inwestuje w parki technologiczne, przestrzenie biznesowe, biurowe, nieruchomości przemysłowe, centra dystrybucyjne. Wartość aktywów wynosi 11,4 mld euro; korporacja posiada ponad 325 nieruchomości. Jest notowana na giełdzie australijskiej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu