W grudniu na Mazowszu pierwsze szynobusy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 16:59

W grudniu na szlak Tłuszcz-Ostrołęka wyjadą pierwsze autobusy szynowe Kolei Mazowieckich (KM) -  poinformował przewoźnik w komunikacie przesłanym w czwartek PAP. Od 6 listopada KM wprowadza nowe taryfy, a od 11 grudnia - nowy rozkład jazdy.

W grudniu na szlak Tłuszcz-Ostrołęka wyjadą pierwsze autobusy szynowe Kolei Mazowieckich (KM) -  poinformował przewoźnik w komunikacie przesłanym w czwartek PAP. Od 6 listopada KM wprowadza nowe taryfy, a od 11 grudnia - nowy rozkład jazdy.

Koleje Mazowieckie chcą przeznaczyć szynobusy na trasy nieopłacalne dla pociągów z powodu niskiego zainteresowania podróżnych. Spółka zamierza wprowadzić na tory 11 używanych szynobusów, z tego trzy mają wyjechać w trasę w grudniu. KM będą używać dwóch typów szynobusów - jednego na 70, a drugiego na 140 miejsc siedzących.

Od 6 listopada KM dzieci i młodzież do 26. roku życia, która nie ma uprawnień do ulgowych przejazdów, będzie mogła kupić bilet jednorazowy z ulgą 33 proc. na przejazdy pociągami osobowymi, okazując dokument stwierdzający wiek. Chodzi o młodzież z zagranicy, dzieci i młodzież uczęszczającą do szkół nie mających uprawnień szkoły publicznej.

Pasażerowie będą mogli kupić bilet dobowy sieciowy,  umożliwiający swobodne podróżowanie pociągami KM.

11 grudnia zmieni się rozkład jazdy pociągów w całej Polsce.

Koleje Mazowieckie tego dnia wprowadzą tzw. cykliczny rozkład jazdy. Końcówki minut dla odjazdów w tej samej relacji będą się powtarzać.

Ruch pociągów w poszczególnych relacjach ma być dostosowany do liczby podróżnych. Np. na najbardziej obciążonej trasie Warszawa-Grodzisk Mazowiecki w godzinach porannych i popołudniowych pociągi będą kursowały co 10 minut, zaś poza szczytem - co 30 minut. Na linii Warszawa-Siedlce pociągi mają jeździć co 60 minut, a na odcinku Warszawa-Mińsk Mazowiecki co 30 minut poza szczytem i co 10-20 minut w szczycie.

Koleje Mazowieckie zapowiadają w nowym rozkładzie większą liczbę pociągów - obecnie jest 554, a będzie 625. Linie: Radom-Skarżysko-Kamienna-Radom i Siedlec-Łuków-Siedlce będą obsługiwane wyłącznie przez KM, a nie jak do tej pory przez KM i PKP Przewozy Regionalne. Planowana jest reaktywacja linii na odcinku Radom-Drzewica, Sierpc-Nasielsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane