W HSW obowiązuje czterodniowy tydzień pracy

PAP
opublikowano: 25-06-2015, 14:30

W Hucie Stalowa Wola wprowadzony został czterodniowy tydzień pracy. „W sumie mamy 9 dodatkowych dni wolnych. Nadrobimy to jednak w IV kwartale br., kiedy rozpocznie się produkcja armatohaubicy Krab” - powiedział PAP przewodniczący Solidarności w Hucie Henryk Szostak.

Związkowiec dodał, że wprowadzenia skróconego tygodnia pracy wynika z tego, że Huta nie ma obecnie podwozi do produkcji Kraba. Szostak przypomniał, że podwozia miał pierwotnie dostarczyć zakład Bumar-Łabędy, jednak pierwsze egzemplarze armatohaubicy okazały się wadliwe.

„W trakcie prób eksploatacyjnych (w 2012 r. - PAP) w blachach pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. Próby naprawy podwozi w kolejnych miesiącach nie przyniosły rezultatów” - zaznaczył Szostak.

Dlatego HSW w grudniu 2014 r. podpisała umowę na dostawę podwozi z południowokoreańską firmą Samsung Techwin. Zgodnie z umową pierwsze ponad 30 podwozi ma być wyprodukowanych w Korei, pozostałe niespełna 90 już w Polsce na koreańskiej licencji.

„Niestety z powodu wadliwych podwozi z Łabęd mamy w programie 1,5 roczne opóźnienie. Gdybyśmy je mieli nie musielibyśmy również skracać tygodnia pracy. Wierzymy jednak, że już jesienią dotrą do nas koreańskie podwozia i praca ruszy pełną parą” - powiedział Szostak.

Skrócony tydzień pracy ma obowiązywać przez czerwiec i lipiec, w sierpniu HSW ma zaplanowany od dawna postój. Pracownicy przez cały czas będą otrzymywać jednak pełną pensję. „Tak ustaliliśmy z zarządem” - dodał szef „S” w HSW.

Jak powiedział PAP pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, pierwsze koreańskie podwozie ma trafić do zakładu już w sierpniu br. „Pierwszego Kraba z tym podwoziem chcemy pokazać na targach przemysłu obronnego w Kielcach, które odbędą się na początku września br.” - dodał.

Kopyto podkreślił, że integracja wieży z podwoziem odbyła się w Korei Płd. i przebiegła bezproblemowo. Dlatego - według niego - nie ma żadnych zagrożeń w realizacji kontraktu.

Wojsko ma otrzymać pierwsze Kraby w przyszłym roku. W sumie do armii trafi 120 armatohaubic ze Stalowej Woli. Z wykorzystaniem klasycznej amunicji Krab może razić cele odległe o ok. 30 km, przy amunicji o wydłużonym zasięgu odległość ta wzrasta do 40 km.

HSW liczy również, że jesienią rozpocznie produkcję dla wojska samobieżnej moździerzy Rak kaliber 120 mmm. To produkt w całości zaprojektowany i wyprodukowany przez stalowowolski zakład. Obecnie wojsko kończy testować Raka. Armia chce kupić do 2018 r. osiem dywizjonowych modułów Rak, w sumie jest to 100 pojazdów.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane