W Kalifornii rekordowo droga benzyna

opublikowano: 15-11-2021, 19:51

Średnia cena galonu benzyny w Kalifornii osiągnęła rekordowy poziom. Jest jednak wyższa niż w całych USA, informuje Fox Business.

Średnia cena galonu benzyny w Kalifornii wzrosła do rekordowych 4,682 USD (5 zł za litr). W niektórych hrabstwach stanu przekraczała nawet 5 USD. Średnia dla całych USA to 3,415 USD.

W piątek benzyna drożała o ponad 60 proc. w ujęciu rocznym. Prezydent Joe Biden stara się wywrzeć nacisk na OPEC i jego sojuszników aby zwiększyli podaż ropy i spowodowali spadek cen benzyny. Kartel zdecydował jednak o dalszym stopniowym zwiększaniu wydobycia pomimo tego, że cena ropy dochodziła niedawno nawet najwyżej od 7 lat.

- OPEC+ nie wydaje się chętny do wykorzystania potencjału i władzy, którymi dysponuje w krytycznym momencie globalnego ożywienia gospodarek na świecie – oświadczyła w ubiegłym tygodniu amerykańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

W USA spekuluje się o możliwości uwolnienia części strategicznych rezerw ropy. W poniedziałek jej cena spadała wyraźnie, schodząc w pewnym momencie poniżej 80 USD za baryłkę. Obecnie ropa WTI tanieje o 0,4 proc. do 80,45 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Fox Business

Polecane