W Katowicach będą pracować nad lekiem na cukrzycę typu 1

MEJ
10-07-2015, 23:37

Śląski Uniwersytet Medyczny jest jednym z udziałowców wielkiego międzynarodowego konsorcjum badawczego, które będzie poszukiwać innowacyjnych terapii dla cukrzycy typu 1.

Zespół naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach weźmie udział w pracach międzynarodowego konsorcjum badawczego zajmującego się opracowaniem projektu INNODIA “Translational approaches to disease modifying therapy of Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM)” (Translacyjne podejście do modyfikacji przebiegu choroby w cukrzycy typu 1 (T1DM).

Projekt ten, w który zaangażowane jest 27 zespołów naukowych otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu IMI-2 (Inicjatywa Leków Innowacyjnych) programu Horizon2020,a umowa dofinansowania zostanie wkrótce podpisana. Budżet dla części badań opracowywanej przez SUM wynosi 271 000 EUR. Głównym celem projektu jest stworzenie unikalnej bazy klinicznej i biobanku pacjentów o wysokim ryzyku zachorowania T1DM i z nowo rozpoznaną T1DM. Zbadane zostaną związki pomiędzy zmniejszaniem się funkcji komórek beta trzustki, a immunofenotypem, genotypem i nowych biomarkerów. Pozwoli to na lepsze rozpoznanie choroby i stworzenie innowacyjnej terapii

Kierownikiem merytorycznym  zespołu badawczego ze strony polskiej jest prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego.

Projekt INNODIA jest jednym z nowych projektów w ramach inicjatywy IMI. IMI, czyli Innovative Medicines Initiative ( Inicjatywa Technologiczna w zakresie Leków Innowacyjnych) to projekt badawczy w dziedzinie nowych leków biomedycznych działająca na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego obejmującego jednostki badawcze z instytutów i szkół wyższych państwa UE oraz przemysł farmaceutyczny. Obejmuje ona także małe i średnie przedsiębiorstwa branży biomedycznej, organizacje pacjentów, urzędy regulacyjne i jednostki naukowe. Fundusze, jakie są uruchamiane w ramach IMI pochodzą w ponad 50 proc. z Unii Europejskiej. Reszta jest wkładem EFPIA — Europejskiej Federacji Firm Farmaceutycznych i Asocjacji, czyli organizacji firm farmaceutycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / W Katowicach będą pracować nad lekiem na cukrzycę typu 1