W krajach rozwiniętych już podwyżki

Maciej Madej, analityk, DM TMS Brokers
opublikowano: 24-09-2021, 09:27

W czwartek, zgodnie z oczekiwaniami, Norgesbank podwyższył główną stopę procentową o 0,25 proc. Tym samym kraj wychodzi z polityki „zerowych” stóp procentowych. Norgesbank jest jednym z pierwszych banków centralnych krajów rozwiniętych, który podjął wyraźną decyzję o normalizacji polityki pieniężnej. Czy to nowy trend?

Dzień po konferencji szefa Fed Powell’a, która dla rynku brzmiała mniej jastrzębio, aniżeli oczekiwano, Norgesbank nie pozostawił złudzeń odnośnie kierunku, w którym będzie zmierzać tamtejsza polityka pieniężna. Największa różnica w podejściu do polityki pieniężnej w Norwegii uwidoczniła się w wypowiedzi szefa banku Olsena. Przyznał on, że władze monetarne widzą wyraźną poprawę aktywności gospodarczej i choć inflacja znajduje się poniżej celu, to bank preferuje działać wcześniej tak, aby nie spóźnić się z reakcją na wzrost cen. Retoryka jest diametralnie inna od tej obserwowanej w innych państwach G10, które konsekwentnie podtrzymują przejściowy charakter wzrostu cen. Jednocześnie, chociażby w USA, widać pewne jastrzębie sygnały i choć Fed robi to mało konkretnie, to przygotowuje rynek pod rozpoczęcie zacieśniania monetarnego. Ten zdaje się być gotowy, bo konferencja, na której padły słowa o możliwości zakończenia QE w połowie 2022 roku (oznacza to, że najprawdopodobniej tapering rozpocznie się w tym roku), nie wywołała większej reakcji, a wręcz została odebrana nieco gołębio. Nawet jeśli Norgesbank jeszcze długo nie znajdzie naśladowców, to czwartkowa decyzja może być punktem zwrotnym w polityce pieniężnej, od którego na politykę pieniężną będziemy patrzeć bardziej jastrzębio.

Dotychczas rozdźwięk w poczynaniach banków centralnych był domeną Europy Środkowo-Wschodniej. W czwartek złoty umacniał się względem głównych rywali, co było jednak efektem poprawy nastrojów na rynkach bazowych, a nie fundamentalnych zmian w podejściu władz monetarnych. W dalszym ciągu NBP pozostaje najbardziej gołębią instytucją w regionie, co zdecydowanie ciąży złotemu. Trudno uwierzyć, aby RPP, często zresztą przywołująca Fed, pozostawała najbardziej gołębią instytucją monetarną na świecie. Presja na Radę będzie rosła z każdym posiedzeniem, co może przekładać się pozytywnie na nastroje wokół złotego w średnim i długim terminie. W piątek złoty słabnie i w relacji do euro oscyluje wokół 4,6150. Notowania USD/PLN znajdują się w okolicy 3,9330. Kurs GBP/USD znajduje się na poziomie 5,3910.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane