W Krakowie ogłoszono alarm powodziowy

DI, PAP
opublikowano: 02-06-2010, 17:45

W Małopolsce rośnie poziom wody w Wiśle, nieznacznie opada natomiast woda w jej dopływach. Po południu ogłoszony został alarm powodziowy w Krakowie - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta.

O godz. 16 Wisła na wodowskazie w Bielanach osiągnęła 525 cm o 5 cm przekraczając stan alarmowy. Jak podała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka, w środę po południu stan alarmowy przekraczało 12 rzek w 14 miejscach, a stany ostrzegawcze 11 rzek w 21 miejscach.

Alarmy powodziowe obowiązują w: Krakowie, Tarnowie, powiatach bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim i suskim oraz w 8 gminach.

Wisła w Jawiszowicach przekroczyła stan alarmowy o 35 cm i w Krakowie o 5 cm, a stany ostrzegawcze w 7 miejscach m.in. w Karsach o 156 cm, w Czernichowie o 143 cm.

Stany alarmowe przekraczają także: Soła w Oświęcimiu, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej, Skawinka w Radziszowie, Raba w Proszówkach, Stradomka w Stradomce, Poprad w Muszynie, Biała w Ciężkowicach i Koszycach Wielkich, Dunajec w Żabnie, Uszwica w Borzęcinie, Rudawa w Balicach i Szreniawa w Biskupicach.

W miejscowości Kłodne w gminie Limanowa, gdzie w środę nad ranem uaktywniło się duże osuwisko, ewakuowano mieszkańców 38 domów, w sumie ok. 180 osób. Dziesięć domów zostało całkowicie zniszczonych, a 20 kolejnych jest zagrożonych. Zerwane są linie energetyczne, uszkodzone wodociągi i gazociąg. "Do odwołanie nieczynny będzie Zespół Szkół w Kłodnem, tam poszkodowani mają zapewnione posiłki. Strażacy pomagają ludziom w ratowaniu zwierząt i dobytku" - powiedział PAP starosta limanowski Jan Puchała.

W miejscowości Kwików w gminie Szczurowa przerwany został wał przeciwpowodziowy na Uszwicy. Trwają prace przy jego uszczelnianiu, do pomocy przy tych pracach ma być skierowany śmigłowiec. Na razie nie była konieczna ewakuacja ludzi.

Drogi krajowe i szlaki kolejowe w Małopolsce są przejezdne. Nieprzejezdne są odcinki sześciu dróg wojewódzkich: nr 967 w miejscowości Winiary, 969 odcinek Łącko - Zabrzeż, 973 w Borusowej - tam nieczynny jest prom. Nieprzejezdne są także drogi: 975 w Kurowie i na odcinku Dąbrowa - Sienna, 981 w miejscowościach Biała Niżna i Kąclowa, 982 Szczucin - Słupiec, gdzie uszkodzony jest most na rzece Breń. Na drodze 971 z Łomnicy Zdrój do Wierchomli ruch odbywa się wahadłowo.

Bez prądu jest obecnie w Małopolsce ok. 2,3 tys. odbiorców.

Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje ok. 460 strażaków PSP i OSP, 136 policjantów oraz 154 żołnierzy.

Bezpłatna infolinia dla powodzian (numer 800-200-400) będzie działać dłużej: w najbliższy piątek oraz od 7 do 11 czerwca w godzinach od 9.00 do 17.00. Przy telefonach dyżurują pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: Wydziału Polityki Społecznej oraz Wydziału Rolnictwa, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Udzielają oni informacji o pomocy i zasiłkach dla osób poszkodowanych (w tym także dla rolników), zabezpieczeniu sanitarnym m.in. zalanych domów i studni oraz o procedurach związanych z remontami i odbudową domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / W Krakowie ogłoszono alarm powodziowy