W kwietniu ma wystartować Sieć Badawcza: Łukasiewicz

opublikowano: 24-01-2018, 14:43
aktualizacja: 24-01-2018, 14:44

Sejm zaczyna prace nad projektem ustawy o Sieci Badawczej: Łukasiewicz. Zapowiada on zmiany w strukturze działania instytutów naukowych, ale już w nieco złagodzonej wersji w stosunku do proponowanego wcześniej Narodowego Instytutu Technologicznego.

Sieć Badawcza: Łukasiewicz według nowego projektu ustawy o jej powołaniu może zostać uaktywniona już 1 kwietnia 2018 r. W jej skład wchodzi 38 instytutów naukowych wytypowanych przez ministerstwa (w najbliższym czasie przystąpić może również EIT+) i Centrum Łukasiewicz, odpowiadające za koordynację pracy pozostałych jednostek i komercjalizację wyników badań. Instytuty, poza aktywnością badawczą, będą mogły m.in. produkować aparaturę badawczą, materiały, prowadzić certyfikację i działalność szkoleniową. Sieć ma ściśle współpracować nie tylko ze środowiskiem naukowym, ale przede wszystkim z mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, realizując dla nich lub we współpracy z nimi projekty B+R. 

Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego
Fot. Grzegorz Kawecki

Projekt ustawy został opracowany jeszcze przez Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwotna wersja, zakładająca utworzenie Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT), została przeredagowana pod naciskiem środowisk naukowych. Nową wersję opracowano po rozmowach m.in. z Radą Główną Instytutów Badawczych. Zadecydowano o utrzymaniu odrębnych osobowości prawnych poszczególnych instytutów i, jak czytamy w komunikacie resortu nauki, „zagwarantowano m.in. możliwość prowadzenia pełnej palety badań, realizacji kariery naukowej”. Dodatkowo zmieniona została nazwa NIT właśnie na Centrum Łukasiewicz. 

- Wyszliśmy naprzeciw dużej  części uwag partnerów społecznych. Tego typu zmian nie da się robić wbrew środowisku - przyznał Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. 

Utworzenie sieci ma – w myśl  założeń projektu – zwiększyć współpracę na linii nauka-biznes i ułatwić koordynację pracy działających w niej instytutów. Przedsiębiorca przez „Łukasiewicza” będzie składał zamówienie na realizację badań, a rozdział zadań zostanie ustalany i zlecany centralnie. 

- Sieć ma pełnić funkcję służebną wobec gospodarki. Będzie też instrumentem w realizacji polityki  przemysłowej i technologicznej państwa. W tym zakresie zadania będzie nakreślać Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a bieżącym zarządzaniem zajmie się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dodał Piotr Dardziński. 

Nie obędzie się jednak bez reorganizacji pracy i układu stanowisk w instytutach. Obecnie dysponują one w sumie 8 tys. pracowników, z czego ok. 6 tys. jest bezpośrednio zaangażowanych w procesy badawcze.  Budowa sieci potrwa około dwóch lat i w tym czasie zostaną przeanalizowane obecne zasoby instytutów i dostosowywane do nowych założeń. 

Nacisk postawiony ma zostać m.in. na komercjalizację wyników badań. Kompetencje w tym zakresie zostaną skumulowane w Centrum Łukasiewicz, które formalnie będzie działać również jako instytut badawczy m.in. ze względu na możliwość pozyskiwania grantów na projekty badawcze np. w zakresie niestandardowych sposobów pozycjonowania produktów B+R, poszukiwania klientów, sprzedaży czy marketingu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane