W kwietniu przybyło bezrobotnych w Niemczech

opublikowano: 07-05-2002, 12:04

BERLIN (Reuters) - W kwietniu bezrobocie w Niemczech po uwzględeniu czynników sezonowych wzrosło o 6000 osób, poinformowało anonimowe źródło agencji Reuters. Dane były słabsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 600 osób.

Przed uwzględeniem czynników takich jak zatrudnienia sezonowe liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 132.000 do 4,024 miliona osób, mimo, że w ubiegłym tygodniu ministerstwo pracy zapowiadało spadek poniżej czterech milionów.

Przed poprzednimi wyborami kanclerz Gerhard Schroeder zapowiadał, że w okresie jego rządów liczba ta spadnie do 3,5 miliona osób. Jednak w obliczu spowolnienia światowej gospodarki zrezygnował on ze swoich przedwyborczych przyrzeczeń.

"Wzrost bezrobocia nie był tak znaczący, jak się tego obawialiśmy. Spadek w ubiegłym miesiącu był głównie wynikiem nadspodziewanie dobrej pogody" - uważa Ulla Kochwasser z Mizuho Corporate Bank we Frankfurcie.

Bezrobocie po uwzględenieniu czynników sezonowych takich jak zła pogoda, czy prace okresowe wzrosło w kwietniu o 5000 w landach wschodnich i o 1000 osób na Zachodzie.

Stopa bezrobocia, do której nie wlicza się czynników okresowych, spadła do 9,7 procent z 10 procent miesiąc wcześniej, podało źródło. Oficjalne dane Federalny Urząd Pracy przedstawi około 10.50.

NIEPEWNE OŻYWIENIE

Słabsze dane z rynku pracy to kolejny sygnał, że na trwałe ożywienie największej europejskiej gospodarki przyjdzie jeszcze poczekać.

Po pięciu kolejnych miesiącach wzrostów wskaźnik nastrojów niemieckich przedsiębiorców - Ifo niespodziewanie spadł w kwietniu poniżej prognoz.

Również indeks koniunktury w przemyśle (PMI) nie zdołał w ubiegłym miesiącu przebić poziomu 50 punktów, co oznacza, że recesja w branży wytwórczej nadal trwa.

Dane z rynku pracy to także ważna informacja dla niemieckiego związku metalowców IG Metall, który w poniedziałek rozpoczął serię strajków, aby wymusić podwyżkę płac o 6,5 procent dla 3,6 miliona pracowników.

"Spodziewam się, że bezrobocie (po uwzględenieniu czynników sezonowych) będzie rosnąć do drugiej połowy tego roku, ale wiele zależy też od wyniku obecnej rundy układów płacowych" - uważa Kochwasser.

"Jeżeli IG Metall uzyska podwyżkę płac wyższą od czterech procent, bezrobocie może nie spaść tak szybko jak wcześniej sądziliśmy" - dodała Kochwasser.

(c) Reuters Limited 2002.

Sources: REUTERS NEWS SERVICE , REUTERS POLISH LANGUAGE NEWS 7/5/2002

REUTERS News Archive Briefing, 7-5-2002

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W kwietniu przybyło bezrobotnych w Niemczech