W kwietniu spadła inflacja bazowa

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 21-05-2002, 00:00

Wszystkie pięć miar inflacji bazowej, obliczanych przez NBP, było w kwietniu niższe niż przed miesiącem — podał bank. Inflacja bazowa to forma wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z wyłączeniem dóbr o największej zmienności czy uzależnionych od wpływów sezonowych. NBP co miesiąc oblicza pięć miar inflacji bazowej, które lepiej obrazują tendencje cen konsumpcyjnych od obliczanej przez GUS inflacji.

Jak podał NBP, miara inflacji bazowej netto, obliczanej z wyłączeniem cen żywności i paliw, wyniosła w kwietniu 4,0 proc. licząc rok do roku. Inflacja w kwietniu wyniosła zaś 3 proc. Oznacza to, że ceny żywności i paliw, które zazwyczaj zaburzają obraz kształtowania się cen konsumpcyjnych, w przypadku Polski pozytywnie oddziałują na tendencje cenowe w gospodarce.

Jednocześnie NBP podał, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności wyniosła w kwietniu 2,5 proc. Zdaniem ekonomistów, właśnie ta miara najlepiej oddaje tendencje w dynamice cen konsumpcyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W kwietniu spadła inflacja bazowa