W lecie wynajem nieco mniej kosztuje

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 04-08-2009, 00:00

Ceny wynajmu mieszkań spadły w drugim kwartale także w aglomeracjach dotychczas opornych na obniżki.

Ceny wynajmu mieszkań spadły w drugim kwartale także w aglomeracjach dotychczas opornych na obniżki.

Z raportu CEE Property Group i portalu wynajem. pl wynika, że w drugim kwartale 2009 r. ceny ofertowe wynajmu na stołecznym rynku nieruchomości spadły o 4 proc., a w pierwszym półroczu łącznie o 8 proc. To jednocześnie najniższa korekta we wszystkich analizowanych miastach.

Średnia stawka najmu w Warszawie to 46 zł za mkw. miesięcznie. Najwięcej kosztują kawalerki — około 50 zł za mkw., natomiast cena mieszkania czteropokojowego to 43 zł za mkw. Za wynajem dwupokojowego mieszkania trzeba zapłacić 2,3 tys. zł miesięcznie. Lokale dwupokojowe to niezmiennie niemal połowa oferowanych mieszkań, a 10 proc. oferty dostępnej na rynku stanowią kawalerki. Najłatwiej znaleźć lokal do wynajęcia w Śródmieściu i na Mokotowie (ponad 50 proc. podaży).

Mniej kosztuje wynajęcie lokum w Krakowie, gdzie średnie stawki ofertowe spadły o 3 proc. Za metr kawalerki trzeba zapłacić około 37 zł. Podobnie jak w Warszawie, niemal połowa mieszkań dostępnych na krakowskim rynku nieruchomości to lokale dwupokojowe (48 proc.).

Z kolei około 47 proc. podaży stanowią kawalerki i mieszkania trzypokojowe.

We Wrocławiu najsilniejszy spadek cen wynajmu zauważalny był w I kw. i niemal nie zmienił się w II kw. Średnie stawki za wynajem utrzymują się na poziomie około 38 zł za mkw. Aż 60 proc. wrocławskiej podaży skupia się w dwóch dzielnicach — Krzykach i na Starym Mieście.

Liderem spadków cen wynajmu w II kw., podobnie jak w I kw., był Poznań. Ceny najmu spadły średnio o około 6 proc. W skali całego półrocza przecena sięgnęła aż 17 proc. Wynajem dwupokojowego mieszkania w stolicy Wielkopolski kosztuje około 1,5 tys. zł. Spadek utrzymywał się także w Trójmieście. Ceny na trójmiejskim rynku zmalały o 6 proc., do 34 zł za mkw. miesięcznie. W porównaniu do ostatniego kwartału 2008 r. to 11 proc. obniżka.

Odwrócenia tendencji spadkowej można się spodziewać najwcześniej jesienią, kiedy wraz z rozpoczęciem roku akademickiego zwiększy się liczba ludzi poszukujących mieszkań do wynajęcia.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane