W lipcu wzrosną ceny energii

PROCHEM S.A.
opublikowano: 18-06-2002, 11:49

WARSZAWA (Reuters) - Urząd Regulacji Energetyki (URE) podał we wtorek, że w lipcu wzrosną ceny elektryczności dla odbiorców końcowych średnio o 5,7 procent. Będzie to spowodowane wyższymi kosztami jakie zakłady energetyczne ponoszą po wprowadzeniu podatku akcyzowego od sprzedaży energii.

W końcu marca zaczął obowiązywać nowy podatek w wysokości 20 złotych od każdej megawatogodziny sprzedanej energii. Według URE koszty tego podatku w dużej mierze ponoszą dystrybutorzy, co zdaniem urzędu usprawiedliwia podwyżkę cen energii dla odbiorców końcowych.

Podatek ma w tym roku przynieść budżetowi około dwóch miliardów złotych.

URE, który wyznacza limity cenowe zarówno dla Polskich sieci Energetycznych (PSE) jak i 33 dystrybutorów energii, podał, że podwyżka cen będzie się wahała od 1,5 do 8,5 procent.

Średnia cena energii sprzedawanej w ubiegłym roku przez producentów na rzecz PSE wyniosła 122 złote za megawatogodzinę. W Polsce sprzedano w ubiegłym roku 121 terawatogodzin energii.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W lipcu wzrosną ceny energii