W magazynach bez zmian

Renata Osiecka
23-06-2005, 00:00

Na rynku powierzchni magazynowych cały czas widać ożywienie. Pozytywne tendencje wywołała lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie. Charakterystycznym symptomem poruszenia są zapytania o nowe powierzchnie od firm od wielu lat funkcjonujących na polskim rynku i poszukujących nowej powierzchni w związku z rozwojem firmy. Zainteresowanie polskim rynkiem widzimy także ze strony wchodzących na rynek najemców oraz deweloperów. Tego rodzaju zapytań jest najwięcej, bo blisko 30 proc.

W dalszym ciągu deweloperzy, ale ostatnio także większe firmy przemysłowe, inwestują w nowe lokalizacje i skupują najatrakcyjniejsze działki na terenie Polski. Firmy przemysłowe zainteresowane polskimi nieruchomościami komercyjnymi rozważają przenoszenie lub lokowanie produkcji z Zachodu, ze względu na niższe koszty operacyjne i zachęty inwestycyjne. Są wśród nich także podmioty, które chcą działać na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej i postrzegają Polskę jako centrum logistyczne tej części kontynentu. Inwestorów szczególnie przyciąga region górnośląski, ze względu na bliskość ważnych arterii komunikacyjnych. Nie mniej interesujące są tereny środkowej Polski, a w szczególności odcinek Łódź-Warszawa. W dalszym ciągu widać zainteresowanie Poznaniem i okolicami. Po raz pierwszy w tym roku zauważyliśmy wzrost aktywności inwestorów w miastach, do tej pory niekojarzonych z logistyką i powierzchniami magazynowymi. Są to byłe miasta wojewódzkie — Rzeszów, Tarnów i Bydgoszcz.

Wydawałoby się, że w obliczu tak pozytywnych symptomów czynsze będą rosły. Mimo że w niektórych lokalizacjach deweloperzy podejmują próby podwyższenia czynszów, okazuje się jednak, że stawki pozostają bez zmian od zeszłego roku, i oscylują w granicach 3-3,20 EUR/mkw. miesięcznie plus opłaty eksploatacyjne w okolicach Warszawy, a w pozostałych lokalizacjach (południowa i zachodnia Polska) — 3 EUR lub niewiele poniżej. Atrakcyjne czynsze klienci zawdzięczają dużej konkurencji wśród deweloperów, którzy starają się działać elastycznie.

Prawie 10 proc. nowoczesnej powierzchni magazynowej stanowią inwestycje spekulacyjne, reszta to projekty typu built-to-suite, czyli budowane dla konkretnego klienta. Mały procent projektów spekulacyjnych jest szybko wchłaniany przez rynek (wynajęcie takiej powierzchni zajmuje deweloperowi od 3 do 4 miesięcy). Obecnie najwięcej transakcji zawieranych na rynku magazynów dotyczy firm logistycznych, które wynajmują powierzchnie od 3 do 5 tys. mkw.

Warszawa nadal jest żywym, dominującym rynkiem. Szczególnie duży ruch zauważa się w strefie 3 (od 30 do 50 km od centrum stolicy). Strefa ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na bliskość miasta, a jednocześnie atrakcyjną cenę najmu.

Renata Osiecka associate director Colliers International Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Osiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W magazynach bez zmian