W marcu kwitł handel akcjami

opublikowano: 09-04-2010, 06:22

Wzrosty indeksów przyciągnęły na giełdę drobnych inwestorów. Kto wykorzystał ten trend, kto chce zagrozić liderom? Oto ranking brokerów.

DM BH nawet bez silnego detalu umacnia prowadzenie w segmencie akcji. Do skoku przygotowuje się DM IDMSA.

Wraz z rozwojem krajowego rynku kapitałowego i pojawianiem się na nim coraz większej liczby inwestorów, rośnie również liczba brokerów. Konkurencja między nimi także się zwiększa. Kto radzi sobie najlepiej i jak zmienia się rynek? Odpowiedzi na te pytania czytelnicy znajdą w comiesięcznych rankingach brokerów w „PB”. Będziemy też informować inwestorów o planowanych akcjach promocyjnych i najlepszych ofertach na rynku.

Handlowy króluje
Dom Maklerski Banku Handlowego (DM BH) był liderem obrotów akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 r. W styczniu wyprzedził go ING Securities, ale już w lutym wrócił na pierwsze miejsce. Znalazłby się tam nawet bez kontraktu z MSP na sprzedaż akcji Enei. W marcu broker z grupy Citi nie spuścił z tonu. Pośredniczył w 12,4 proc. transakcji na GPW i umacnia się na 1. miejscu. Jedynie DM BZ WBK udało się jeszcze przekroczyć próg 10 proc. Biorąc pod uwagę jedynie obroty sesyjne, ta sztuka powiodła się jedynie DM BH (zobacz zestawienie poniżej). Lider docenia jednak rosnącą konkurencję.
- Nie mamy zagwarantowanego pierwszego miejsca, więc ciężko na nie pracujemy. Mamy świadomość, że konkurencja  jest bardzo mocna i tez ciężko pracuje, a klienci są wymagający – mówił w marcu w wywiadzie dla „PB” Witold Stępień, prezes DM BH.

Drobni i rentowni
Wzrosty kursów giełdowych spółek, szczególnie tych mniejszych, przyciągają na rynek tłumy drobnych inwestorów. Ta zasada funkcjonuje na GPW od dawna i nie zanosi się na to, by straciła na aktualności. O ile w marcu wzrost obrotów brokerów nastawionych na klientów instytucjonalnych wyniósł około 20 proc., o tyle w przypadków instytucji nastawionych na detal często było to ponad 100 proc. Dzięki temu całkowite obroty akcjami na GPW wzrosły w marcu o 36 proc., do 39,5 mld zł. To jedna trzecia powyżej średniej z ubiegłego roku.
Wśród brokerów detalicznych powody do zadowolenia ma DM BPS, który wreszcie przekroczył barierę 100 mln zł sesyjnych obrotów (wzrost o ponad 200 proc.). Z krajowych pośredników skok o 100-150 proc. wykonały jeszcze DM Amerbrokers, Trigon DM, DM BOŚ, DnB Nord, BM BGŻ i BM Alior Banku.
Tylko nieco bardziej niż rynek wzrosły obroty DM IDMSA.
- Statystyki na pewno zmieni pojawienie się w naszej grupie banku. To perspektywa już tego roku – zapewnia Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Jak wypadli inni brokerzy? Jakie niespodzianki przygotowują dla klientów? – więcej w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W marcu kwitł handel akcjami