W marcu podwyżka rent i emerytur

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-01-2006, 19:15

W marcu 2006 r. po rocznej przerwie nastąpi waloryzacja rent i emerytur. Stanie się tak, bo jak ogłosił w poniedziałek prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), łączna inflacja z 2004 i 2005 r. wyniosła 5,7 proc. - poinformował w poniedziałek PAP resort pracy i polityki społecznej.

W marcu 2006 r. po rocznej przerwie nastąpi waloryzacja rent i emerytur. Stanie się tak, bo jak ogłosił w poniedziałek prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), łączna inflacja z 2004 i 2005 r. wyniosła 5,7 proc. - poinformował w poniedziałek PAP resort pracy i polityki społecznej.

Podwyżka dotyczy blisko 10 mln osób. Na jej realizację przewidziano w budżecie 6 mld zł.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury i renty, a także inne świadczenia, które są podwyższane (np. renty socjalne, zasiłki przedemerytalne), podlegają okresowej waloryzacji wówczas, gdy od momentu ostatniej waloryzacji, inflacja wynosi co najmniej 5 proc.

W sobotę premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że rząd przygotowuje zmiany w ustawie o emeryturach i rentach, które miałyby pozwolić na waloryzację tych świadczeń niezależnie od ogłoszonych przez GUS wskaźników inflacji. Szef rządu zapowiedział także, że zmiany w sposobie waloryzacji rent i emerytur zostaną dokonane do końca czerwca.

Ostatnia podwyżka rent i emerytur miała miejsce w marcu 2004 r. W ubiegłym roku waloryzacji nie było, ponieważ inflacja w 2004 r. wyniosła tylko 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane