W nowym składzie o Polsce Zachodniej

MBE
opublikowano: 20-01-2011, 17:23

Marszałkowie spotkali się po raz pierwszy po wyborach, by porozmawiać o programie operacyjnym.

Prace nad przygotowaniem programu operacyjnego dla Polski Zachodniej wkraczają w kolejny etap. Dziś pięciu marszałków z województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego spotkało się w Opolu z ekspertami i przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
- Jeszcze nie mieliśmy okazji porozmawiać po wyborach samorządowych, więc to spotkanie jest odtworzeniem naszej grupy. Chcemy zadeklarować sobie konsekwentne dążenie do wspólnego celu. To także pierwsze spotkanie z profesorem Jackiem Szlachtą, szefem grupy ekspertów, pracujących nad naukowymi argumentami, którymi poprzemy naszą ideę opracowania programu - wyjaśniał nam Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski jeszcze przed spotkaniem.

Po listopadowych wyborach do zmian na stanowisku marszałka doszło w trzech województwach. W dolnośląskim Rafał Jurkowlaniec zastąpił Marka Łapińskiego, w zachodniopomorskim Olgierd Geblewicz - Władysława Husejkę, a w lubuskim następczynią Marcina Jabłońskiego została Elżbieta Polak.

Marszałek Woźniak, który zachował stanowisko, zapewnia, że tempo przygotowań strategii dla Polski Zachodniej jest bardzo dobre.
- Dopiero pod koniec roku podjęliśmy decyzję o zleceniu sporządzenia analiz ekspertom, a już mamy o czym rozmawiać - zaznacza Marek Woźniak.
Samorządowcy zapowiadają, że na pierwsze efekty prac dotyczących diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej zachodnich województw możemy liczyć w drugiej połowie tego roku.

- Jesteśmy już na etapie dopracowywania szczegółów raportu metodycznego dla strategii rozwoju naszego makroregionu. Będzie on gotowy w lutym. Natomiast w listopadzie przedstawimy ministrom rozwoju regionalnego krajów Unii Europejskiej założenia strategii Polski Zachodniej. W okresie programowania na lata 2014 -2020, oprócz szesnastu programów regionalnych, powstanie również program dla Polski Zachodniej - poinformowała po spotkaniu Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane