W oczekiwania na decyzję FOMC

IDM DM
16-03-2010, 10:58

Początek bieżącego tygodnia rozpoczął się nienajlepiej dla giełd światowych, gdzie większość zagranicznych indeksów akcji spadała. Sesja amerykańska zakończyła się bez większych zmian dzięki odbiciu pod koniec notowań, co pozwoliło odrobić indeksom amerykańskim większość strat. 

Wczorajszy dzień charakteryzował się wzrostem awersji do ryzyka, głównie z powodu obaw o możliwe pogorszenie się stosunków na linii Chiny –USA oraz spekulacji, iż władze chińskie mogą podjąć działania zmierzające do zmiany obecnej polityki monetarnej w celu ograniczenie inflacji.  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych przyczyniło się do spadku cen surowców , a także aprecjacji waluty japońskiej i  waluty amerykańskiej. Jak na razie jednak nie ma to większego wpływu na obecny obraz rynku. Indeks dolarowy zyskał na wartości, jednak w dalszym ciągu handlowany jest poniżej istotnego oporu wynikającego ze zrównania się ze sobą w stosunku 1:1 dwóch podfal wzrostowych, jakie widoczne są na wykresie kontynuacyjnym od końca listopada 2009r.

Dziś w nocy zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Australii, gdzie podniesioną główną stopę procentową o 25pb. Z opublikowanego protokołu wynika, że stopy procentowe będą wzrastały stopniowo, w zależności od potrzeb i kondycji australijskiej gospodarki. Tak więc nie należy spodziewać się podwyższenia kosztu pieniądza na najbliższym posiedzeniu RBA, które odbędzie się 6 kwietnia.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Główna stopa procentowa, zgodnie z oczekiwaniami rynku powinna zostać utrzymana na obecnym poziomie. Antycypuje się również, że wyrażenie ‘extended period’ zostanie zachowane w komunikacie, co będzie potwierdzeniem, iż stopy procentowe zostaną utrzymane blisko poziomu zero jeszcze przez długi okres.  Istotne będzie również publikacja indeksu instytutu ZEW z Niemiec, a także dane z rynku nieruchomości w USA. ZEW w ostatnim czasie wykazywał tendencję spadkową. Zgodnie z oczekiwaniami analityków wartość indeksu w marcu powinna kształtować się na poziomie 43,7pkt. Oczekiwane są również słabsze dane na temat rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy w porównaniu do poprzedniego okresu.

EURPLN
Wczorajsze dane na temat wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych nie miały większego wpływu na notowania złotego. Taki poziom inflacji CPI oddala perspektywę ewentualnych podwyżek stóp procentowych. W dniu dzisiejszym poznamy kolejną porcję danych, tym razem dotycząca przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w lutym. Oczekujemy, że notowania eurozłotego pozostaną dość stabilne, tym samym zakres 3,85-3,9110 powinien się utrzymać. Notowania EURPLN znajdują się blisko górnego ograniczenia kanału spadkowego, które wyznacza najbliższy opór na poziomie 3,8975. Wyjście powyżej tego poziomu może zaowocować  wzrostem notowań w okolice górnego ograniczenia zakresu.

EURUSD
Eurodolar po raz kolejny obronił opór na poziomie 1,3800, co przy pogorszeniu się nastrojów na rynkach świtowych przyczyniło się do korekty notowań tej pary w okolice 1,3650. Dziś euro może być pod presja z powodu oczekiwań co do słabszego odczytu indeks ZEW z Niemiec. Wczorajsze spadki na tej parze nie przyczyniły się do zmiany technicznego obrazu rynku w najbliższym czasie. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 1,3600, natomiast strefę oporu wyznacza zakres 1,38-1,3872. Większej zmienności możemy oczekiwać w okolicach publikacji decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych. 

GBPUSD
Wzrost awersji do ryzyka zgodnie z naszymi oczekiwaniami przyczynił się do dalszego osłabienie waluty brytyjskiej, która powróciła w okolice 1,5000.  Kurs ma spore trudności z wyjściem powyżej oporu w rejonie 1,5200, na co wpływ mają słabe fundamenty z gospodarki brytyjskiej. GBPUSD pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych, jednak z technicznego punktu widzenia pozytywnym czynnikiem może być to, iż funtdolar wyhamował spadki w okolicy zniesienia fib 61,8% całości impulsu wzrostowego, jaki kształtuje się od początku marca tego roku. Zniesienie to, razem w linia linią poprowadzona po ostatnich minimach na wykresie godzinowym wyznacza najbliższy rejon wsparcia 1,4930-1,4953.

USDJPY
Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych miało swój wpływ na wyraźne umocnienie waluty japońskiej. Notowania USDJPY skorygowały się w okolice 90 jenów za dolara, tym samym broniąc wsparcia w postaci zniesienia 38,2% całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 88,15 w okolice 91,10.  Pozytywne rozpoczęcie sesji europejskiej na rynkach akcji powinno przynieść powrót notowań w okolice magnetycznego poziomu 90,60. Aktualnym pozostaje opór w rejonie 91,30, gdzie przebiega linia trendu spadkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDM DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / W oczekiwania na decyzję FOMC