W oczekiwaniu na dane z rynku nieruchomości

IDM
opublikowano: 08-01-2008, 09:31

Początek tygodnia prozpoczał się od stabilizacji na  większości rynków. Poranek przyniósł krótkotrwałe umocnienie się dolara, które miało jedynie znamiona korekty. Pomimo tego, iż sytuacja techniczna wskazywała na presję podażową, to jednak większość zagranicznych indeksów akcji pozostawała w dość wąskim zakresie wahań. Wczorajsze zachowanie rynków było przede wszystkim odreagowaniem silnych piątkowych ruchów.

Kluczową kwestią pozostaje bowiem nienajlepsza kondycja gospodarki amerykańskiej i zwiększające się oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych w USA. Decyzja Fed odnośnie przyszłej polityki monetarnej w dużej mierze zależy jednak od danych na temat inflacji i sprzedaży detalicznej, które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Rynek walutowy pozostanie pod wpływem giełd, utrzymującej się awersji do ryzyka a także decyzji banków centralnych odnośnie stóp procentowych. Dziś najważniejsze publikacje dotyczą sprzedaży detalicznej ze strefy euro a także ilości domów oczekujących na sprzedaż w USA.

EURPLN

W dalszym ciągu na EURPLN nie ma wyraźnego kierunku co do dalszego ruchu. Silny trend wzrostowy na złotym nieco wyhamował i od połowy grudnia  kurs konsoliduje się  w szerszym zakresie wahań 3,58-3,6275. Fundamenty dla naszej  gospodarki są dobre, a oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce w dłuższym terminie powinny w dalszym ciągu sprzyjać PLN. Obecnie niepewność co do dalszych losów złotego wynika głównie z sytuacji na rynkach zagranicznych. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 3,5950, które wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. Spodziewamy się, że przełamanie tego poziomu zaowocuje ruchem w okolice 3,58. Bodźcem do większego ruchu powinno być wyjście zakresu 3,5950-3,6155. Kurs eurozłotego wspiera się obecnie na 20-okresowej średniej na wykresie w skali dziennej.

EURUSD

W dniu dzisiejszym bodźcem do większej zmienności na parze EURUSD może okazać się publikacja danych na temat sprzedaży detalicznej ze strefy euro oraz zamówień przemysłowych z Niemiec. Lepsze dane, przy obecnym słabym sentymencie do dolara powinny wesprzeć EUR i przyczynić się do kontynuacji wzrostów na eurodolarze. Sytuacja techniczna na wykresie pozwala zakładać, że dopełniła się korekta nieregularna, przy czym podfala c była zawężona. Kurs obronił istotne wsparcie wynikające z 38,2% zniesienia fib całości wzrostów z poziomu 1,4309. Jednak potwierdzeniem chęci do kontynuacji wzrostów będzie obrona wsparcia na poziomie 1,4680 oraz wyjście powyżej poziomu 1,4740.

GBPUSD

Pomimo utrzymującej się słabości funta, spadki na parze GBPUSD nieco wyhamowały. W rejonie 1,9650-1,9700 wytworzyła się baza, która może być symptomem do jakiegoś większego ruchu korekcyjnego na tej parze, jako że korekty które obserwowaliśmy w ostatnim czasie miały bardzo zawężony charakter. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość testu okolic 1,9820, gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych a także 38,2% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 2,01. Kluczową publikacją dla GBP będzie czwartkowa decyzją odnośnie stóp procentowych. Pomimo, że utrzymują się oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, to jednak analitycy przewidują, że stopy na posiedzeniu 10 stycznia pozostaną bez zmian. Na dziś dobrą strategią wydaje się być zakup funta w rejonie 1,9750 z krótkim SL.

USDJPY

Podobnie jak większość par walutowych, także USDJPY zawęził zakres swoich wahań. Jen w ostatnim czasie zyskiwał głównie za sprawą wzrostu awersji do ryzyka a także utrzymującej się nerwowości. Spadki na dolarjenie wyhamowały, a indeks Nikkei po raz pierwszy od początku 2008r. zamknął się na plusie. Obecnie USDJPY nie jest zbyt ciekawą para do zagrań. Ponieważ dopiero przyszły tydzień obfituje w istotne dane makroekonomiczne z USA, tak więc dolarjen będzie głównie pod wpływem sytuacji na giełdach. Wsparcie widzielibyśmy na poziomie 109 natomiast opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych przebiegająca na poziomie 109,70.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W oczekiwaniu na dane z rynku nieruchomości