W oczekiwaniu na inflację i start sezonu wyników

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 12-04-2021, 10:50

Nowy tydzień rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Choć w trakcie sesji azjatyckiej przeważał kolor czerwony, to wraz z początkiem europejskich godzin handlu sytuacja zaczęła się poprawiać, a główne indeksy wychodzą nad kreskę.

Z jednej strony, rynek waży informacje o nierównomiernym ożywieniu, a z drugiej wycenia optymistyczne wizje jakie w trakcie weekendu kreślił Jerome Powell na temat odbicia w USA. Jego zdaniem, wyższa inflacja jest tylko przejściowa, a wzrost i zatrudnienie będą obecnie mocno przyspieszać ze względu na rosnącą liczbę zaszczepionych.

W ubiegłym tygodniu wiele rozgrywało się wokół inflacji i w tym nie będzie inaczej. Jutro bowiem poznamy marcowy odczyt inflacji CPI w USA za marzec. Jeśli w przypadku odczytu bazowego wskaźnik inflacji okaże się wyższy od prognoz doleje to oliwy do ognia obaw związanych z możliwością nadmiernego przyspieszenia presji inflacyjnej, która wymusi po bankierach centralnych konieczność reakcji. W przypadku takiego scenariusza kanałem wzrostu rentowności kapitał odpłyną by z rynku akcyjnego, a dolar zyskałby na wartości. Gdyby jednak inflacja okazała się niższa od prognoz wówczas byłby to znak, że gospodarka będzie jeszcze miał silne wsparcie przez długi czas, co sprzyjałoby popytowi na ryzyko. W średnim terminie na sytuację na Wall Street wpływać będzie rozpoczynający się w tym tygodniu sezon wyników w USA. Poprzeczka nie wydaje się być zawieszona wysoko i znajduje się poniżej rezultatów IV kw. 2020. Uwzględniając fakt, że przez kampanię szczepień momentum wzrostowe w USA zdecydowanie się poprawiło, a ostatnie dane wypadły świetnie wydaje się, że istnieje przestrzeń do zaskoczeń in plus. Jeśli tam mogłoby to dodać na dłużej paliwa do wzrostów inwestorom na Wall Street.

Na rynku walutowym jutrzejsze dane o inflacji będą kluczowe dla dolara. Jak na razie notowania głównej pary walutowej pozostają poniżej 1.19. Na początku tygodnia zmienność w gronie G10 jest niewielka. Notowania ropy osuwają się za to poniżej 59 USD za baryłkę WTI. Oczekiwania jednak na stopniowo rozlewające się odbicie wraz z tym jak ilość osób posiadających odporność będzie się zwiększać powinny ograniczać przestrzeń do spadku notowań czarnego złota. Samo złoto w wynik jutrzejszych danych i inflacji w USA pozostaje w okolicy 1740 USD za uncję.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane