W pierwszym kwartale PKB Indii wzrosło o 1,6 proc.

  • Paweł Makosz
opublikowano: 31-05-2021, 15:18

W ostatnim kwartale gospodarka Indii rozwijała się szybciej, niż przewidywali analitycy. W bieżącym to tempo może zostać powstrzymane przez kolejną falę pandemii koronawirusa, która dotknęła południową Azję.

confused_me/Pixabay

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku produkt krajowy brutto wzrósł o 1,6 proc. w porównaniu z IV kwartałem roku ubiegłego, podało Indyjskie Ministerstwo Statystyki. Był to także wzrost większy o 0,6 punktu procentowego w stosunku do szacunków ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga.

Opublikowane dane oznaczają drugi z rzędu kwartał ekspansji po rzadkiej recesji, która doprowadziła gospodarkę do bezprecedensowego skurczenia się o 7,3 proc. roku fiskalnym zakończonym w marcu.

Sześć miesięcy temu Indie ponownie otworzyły się po jednym z najsurowszych lockdownów na świecie. Niestety, odbiło się to na liczbie nowych infekcji. Dzisiaj azjatycki kraj jest jednym z najmocniej dotkniętych pandemią na świecie. Niewątpliwie ta sytuacja może mieć wpływ na indyjskie PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane