W Polbanku euro jest najdroższe

KZ
opublikowano: 14-06-2012, 00:00

15 groszy na jednym euro mógł zaoszczędzić klient Polbanku, jeśli spłacił w ostatnich dniach ratę, kupując walutę w kantorze.

Choć osławione spready nie budzą już takich emocji, jak jeszcze kilka-kilkanaście miesięcy temu, to nie znaczy wcale, że problem zniknął. Co więcej, nie dotyczy on tylko franka szwajcarskiego, ale także euro. W tej walucie zobowiązania reguluje 90 tys. Polaków. Banki wykorzystują fakt, że z braku czasu albo po prostu lenistwa klienci nie kupują walut w kantorachi dyktują wysokie kursy wymiany. Jak sprawdzili analitycy Open Finance, najwyższe spready (czyli różnicę między kursem kupna a sprzedaży euro) ma Getin Bank (ponad 10 proc.), a podium uzupełniają Polbank i DnB Nord. Ale to nie spread, a kurs sprzedaży jest ważniejszy, bo to właśnie on jest podstawą do przeliczania wysokości raty.

— Gdy dwa lata temu w czołówce banków z najwyższymi kursami euro w sprzedaży znajdowały się: BPH, BNP Paribas, Polbank, Raiffeisen, DB PBC, Nordea i Kredyt Bank, dziś na topie z kursem euro przekraczającym 4,49 zł jest Polbank, za nim wciąż w górnych poziomach utrzymuje się BNP Paribas i BPH, ale do czołówki dołączył też BOŚ, który wcześniej miał jeden z niższych kursów sprzedaży euro — zauważa Halina Kochalska. Radzi, by klienci samodzielnie kupowali walutę w kantorach,bo to — przy kredycie o równowartości 300 tys. zł, zaciągniętym na 30 lat, pozwala zaoszczędzić około 30 zł miesięcznie. To średnia, bo na przykład klienci Polbanku zachowają w portfelu dwa razy więcej. Obowiązująca od końca sierpnia 2011 r. ustawa zwana antyspreadową umożliwia samodzielne kupno waluty na spłatę kredytu np. w kantorze, innym banku czy też w internecie. Wystarczy podpisać z bankiem bezpłatny aneks pozwalający na takie rozwiązanie, ewentualnie sprawdzić czy nie ma takiej opcji w samej umowie kredytowej.

4,49 zł Po takim kursie 11 czerwca Polbank przeliczał klientom raty kredytów w euro. W kantorze wspólną walutę można było kupić za około 4,35 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu