W Polsce gorzej niż w Czechach

Marta Biernacka
opublikowano: 08-12-2005, 00:00

Zagraniczny importer, który nie działa w Polsce, ale chce tu odprawić towary, musi zarejestrować się u nas jako podatnik VAT.

Czeska spółka nie prowadzi w Polsce działalności, ale importuje z kraju trzeciego towar na warunkach DDP (dostarczone cło opłacone). Ostatnio chciała odprawić się w polskim portowym urzędzie celnym, a następnie przetransportować towar do swojej siedziby.

Eleonora Zawadzka z Agencji Celnej Pol-Agent zadzwoniła do redakcji „PB” z pytaniem, jakie warunki musi spełnić firma, aby dokonać odprawy w Polsce i czy może być zwolniona z płacenia VAT. Chciała też wiedzieć, czy w Polsce, podobnie jak na przykład w Holandii, dla uproszczenia postępowania procedurę może przeprowadzić w imieniu spółki jej przedstawiciel podatkowy.

Rozliczyć VAT

— Intencją firmy czeskiej jest dopuszczenie towarów do obrotu na terytorium naszego kraju. Po odprawie celnej w Polsce mamy do czynienia z importem towarów i w związku z tym powstaje obowiązek rozliczenia VAT. Żeby to zrobić, należy zarejestrować się u nas dla celów VAT. Polskie przepisy nie przewidują rozliczenia VAT importowego przez przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestracji, jak w niektórych państwach członkowskich UE — tłumaczy Wojciech Kotala, konsultant w zespole VAT firmy Deloitte.

Kotala podkreśla, że późniejsze przemieszczenie towarów do Czech stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

— Czeska spółka może odzyskać VAT. Natomiast wewnątrzwspólnotowa dostawa powinna być wykazana ze stawką 0 proc. — mówi Wojciech Kotala.

Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT przewidują możliwość zastosowania zwolnienia z VAT importowego, gdy miejscem przeznaczenia importowanych towarów jest terytorium innego państwa członkowskiego. Spełnione przy tym powinny być następujące warunki:

— importer dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT UE w obu państwach;

— importer przedstawił organowi celnemu zabezpieczenie w wysokości równej kwocie podatku, który nie został uiszczony.

— Zabezpieczenie można odzyskać dopiero po 90 dniach, gdy naczelnik urzędu skarbowego potwierdzi, że doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów —mówi Wojciech Kotala.

Rozwiązanie bez rejestracji

Firma czeska, aby uniknąć obowiązków związanych z rejestracją dla celów VAT w Polsce, może rozważyć tranzytowy transport towarów do Czech. Wtedy odprawa celna (import) zostanie dokonana dopiero w Czechach.

— Jest to korzystne, gdyż czeskie prawo przewiduje rozliczanie VAT-u importowego w deklaracji bez obowiązku jego faktycznej zapłaty. A to wpływa na płynność finansową importerów — podsumowuje Wojciech Kotala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu