W Polsce to nadal elitarny benefit

Rozmawiała Dorota Czerwińska
opublikowano: 03-05-2013, 17:12

Świadczenia emerytalne należą do dwóch, trzech najbardziej pożądanych przez pracowników na świecie.

ROZMOWA Z KRZYSZTOFEM NOWAKIEM, PARTNEREM W MERCER POLSKA

„Puls Biznesu”: Dlaczego jedne świadczenia pracownicze wciąż są popularne, a inne nie, choć wydają się korzystne i dla pracownika, i dla pracodawcy?

Krzysztof Nowak, partner w Mercer Polska: O popularności świadczenia decydują praktyki rynkowe, czyli co robią inne firmy, system podatkowy — czy wspiera pracodawców, którzy chcą dostarczyć dany rodzaj świadczenia, uzasadnienie i potrzeba (np. źle oceniany publiczny system opieki zdrowotnej wpływa jednoznacznie na popularność „zakładowej” opieki) oraz koszt świadczenia. Ze statystyk Mercera wynika m.in., że opiekę medyczną (ponad wymagania kodeksowe) gwarantuje w Polsce prawie 85 proc. pracodawców, a dwie trzecie zapewniają pracownikom ubezpieczenie. Natomiast plany emerytalne to wciąż świadczenie elitarne. Otrzymują je pracownicy mniej więcej 20 proc. przedsiębiorstw (najczęściej międzynarodowych o stabilnej pozycji finansowej i wysokich standardach funkcjonowania).

Dlaczego plany emerytalne, chociaż potrzebne, są tak mało popularne?

System podatkowy tylko w minimalnym stopniu wspiera takie inicjatywy firm, a koszt świadczenia — rozumiany jako składka wpłacana do planu — jest, niestety, wysoki. Mediana składki w Polsce to 4 proc. zarobków pracownika. Co ciekawe, w światowych badaniach dotyczących najbardziej wartościowych dla pracowników świadczeń te emerytalne niemal wszędzie są wśród dwóch, trzech najbardziej pożądanych.

Nie ma u nas zachęt fiskalnych?

Wśród kilku nielicznych można wymienić zwolnienie składki pracodawcy do tzw. pracowniczych programów emerytalnych ze składki ZUS. Oczywiście nie zamierzam traktować możliwości zaliczenia kosztów świadczenia do kosztów działalności firmy jako zachęty podatkowej, bo to rzecz oczywista i trudno sobie wyobrazić, aby mogło być inaczej. Z perspektywy podatkowej trudno natomiast jednoznacznie ocenić atrakcyjność samochodów służbowych — brak jednoznacznych przepisów powoduje, że pracodawcy korzystają z różnych rozwiązań podatkowych, nierzadko takich, które mogą być „dodatkowo korzystne” dla pracowników, np. nie opodatkowując przychodu pracownika powstającego w efekcie używania samochodu dla celów prywatnych.

Pracownicy doceniają ubezpieczeniowe benefity?

Z pewnością pracownik docenia wszystko, co dostaje od firmy. 100 zł wydane na świadczenie prawie zawsze jest „warte” więcej. Wyobraźmy sobie, że pracownik zamiast ubezpieczenia, które kosztuje pracodawcę 50 zł miesięcznie, dostaje te 50 zł do ręki. By właściwie zabezpieczyć siebie i rodzinę, chce kupić takie samo ubezpieczenie. Niestety, jest prawie pewne, że aby otrzymać taki sam zakres i sumę ubezpieczenia, będzie musiał zapłacić więcej. W przypadku planu emerytalnego jest podobnie, ale tu różnica dotyczy kosztów, jakie pracownik będzie musiał ponieść na rzecz instytucji, która w jego imieniu będzie inwestowała środki. Z tej perspektywy „grupowy” charakter świadczenia prawie zawsze oznacza znaczne oszczędności w kosztach świadczenia.

Jakie plany emerytalne są najpopularniejsze?

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że najpopularniejszą formą pracowniczych programów emerytalnych jest ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Tej statystyki nie potwierdzają jednak nasze badania. Według nich najczęściej wybieranym zarządzającym nie tylko w pracowniczych programach emerytalnych (PPE), ale również w tzw. planach pozaustawowych jest towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Jak wytłumaczyć te różnice? Dane KNF dotyczą wyłącznie PPE, a w tym segmencierynku bardzo aktywny jest nasz największy ubezpieczyciel — PZU Życie i to dzięki niemu forma ubezpieczenia dominuje w PPE. Nasze badania dotyczą nie tylko PPE, ale również tzw. planów pozaustawowych, poza tym wśród uczestników naszego badania dominują firmy większe, prawie zawsze międzynarodowe, w których często w tworzenie planu jest zaangażowany właściciel — korporacja czerpiąca z doświadczeń innych krajów.

Dlaczego fundusze inwestycyjne?

Formę towarzystwa funduszy inwestycyjnych wybiera się głównie ze względu na pełną transparentność produktu, jakim jest fundusz inwestycyjny. Dotyczy to właściwie wszystkich elementów oferty: kosztów, polityki i strategii inwestycyjnej, dostępu do informacji o wartości zgromadzonych środków, standardów obsługi administracyjnej w zakresie zmian dyspozycji inwestorów, łatwości oceny wyników inwestycyjnych itp. Drugim powodem jest bezpieczeństwo aktywów. Środki funduszu należą do inwestorów, a nie do towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Dorota Czerwińska

Polecane