W Portugalii konsumpcja najniższa od 28 lat

PAP
22-08-2011, 13:30

W lipcu br. poziom konsumpcji w Portugalii spadł o  3,1 proc. w stosunku do czerwca, a w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 r. obniżka wyniosła 3,4 proc. To najniższy poziom konsumpcji od 28 lat.

„Wydatki portugalskich gospodarstw domowych zmniejszyły się do nigdy wcześniej notowanego poziomu konsumpcji. Aktualny spadek jest większy nawet niż ten, który miał miejsce podczas kryzysu w 1983 r., kiedy to Portugalia wystąpiła o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego” - poinformował w komunikacie Bank Portugalii, który bada poziom konsumpcji w gospodarstwach domowych od 1978 r.

Ostatnim miesiącem, podczas którego konsumpcja w Portugalii zanotowała zwyżkę, był kwiecień 2010 r.

Ekonomiści przewidują na najbliższe miesiące dalsze pogorszenie poziomu konsumpcji w Portugalii w związku z zaplanowanym na wrzesień br. wdrażaniem reform finansowych, polegających m.in. na podwyżce VAT, wzroście cen energii oraz redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym. Do ich wprowadzenia portugalski rząd zobowiązał się w podpisanym w maju br. z MFW i UE porozumieniu o pomocy kredytowej na podstawie, którego otrzyma 78 mld euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Portugalii konsumpcja najniższa od 28 lat